„Musím říct, že úklid města byl zajištěný opravdu dobře. Za sobotu jsem několikrát viděla, jak zaměstnanci vybírají odpadky a jen jedinkrát jsem zahlédla koš, který byl opravdu přeplněný a nepořádek z něj padal ven. A v pondělí už bylo centrum Hradiště pěkně uklizené," zhodnotila Anna Vašíčková z Uherského Hradiště.

Největší znečištění produkovaly stánky s jídlem

Situaci zaměstnancům HRATESu zkomplikoval už sobotní ranní průvod, v jehož čele vyvolávali čtyři jezdci na koních. „Zvířata samozřejmě znečistila část města, větší problém však v průběhu dne představovali někteří stánkaři, kteří pod svá stanoviště sice rozložili papír, ale pak pod sebe lili olej. Zůstaly pak po nich mastné fleky, které je obtížné odstranit a zamastili také kanály," uvedl Petr Novák z HRATESu, který měl úklid o Slavnostech na starosti. Podle jeho slov se budou kanály dočišťovat ještě i v průběhu úterý 15. září.

Největší zápřah však představovaly nádoby na odpad zejména u stánků s jídlem. „Z celkem 55 košů vzešlo na tisíc pytlů. Právě u stánků s občerstvením bylo třeba odpadky vynášet i každých deset minut. Naplnily se pokaždé v mžiku a naši pracovníci se prakticky nezastavili," popsal pracovní vytížení Petr Novák.

Někteří návštěvníci skončili v nemocnici. S úrazem i opičkou

Docela napilno měli o víkendu také v Uherskohradišťské nemocnici, kde lékaři v traumatologické ambulanci ošetřili kolem dvou desítek zraněných lidí. „Ti se na Slavnostech vína nebo po nich poranili kvůli značnému vlivu alkoholu," informovala mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská. Většinu pacientů zdravotníci ošetřili ambulantně, jeden byl hospitalizován s otřesem mozku. „Někteří však byli velmi opilí a agresivní, bez dokladů a podobně," doplnila Dana Lipovská.

Na problémy, za které může konzumace alkoholu a zejména burčáku vyvolat, upozornil interní lékař Uherskohradišťské nemocnice Pavel Bednařík. „Nadměrná konzumace alkoholu obecně může způsobovat zažívací potíže, překyselení žaludku, bolesti břicha či zvracení. Stejně tak to platí i u nadměrné konzumace vína nebo burčáku. Burčák navíc díky kvašení působí na střeva a ve velkém množství může vyvolat průjem," nechal se slyšet Pavel Bednařík, který po nadměrné konzumaci alkoholu a následných problémech doporučil co nejvíce doplnit tekutiny a minerály kvůli dehydrovanému organismu.

Oproti tomu jen ve čtyřech případech o slavnostech vína v Uherském Hradišti zasahovali záchranáři. „V sobotu jsme zaznamenali dva kolapsové stavy a dvě alergické reakce. V neděli pak byla situace zcela klidná," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.