Zatímco v některých městech či obcích se za prací těchto začátečníků už mohou ohlížet a hodnotit výsledek, jinde jim osud plánovaných projektů svěřit teprve hodlají. Příkladem je Strání, kde má „mladá krev" vytvořit budoucí podobu náměstíčka u obecního úřadu a multifunkční haly. Zájemci o cennou zkušenost se mohou hlásit právě v těchto dnech.

První pokus o vzájemnou spolupráci iniciuje straňanský místostarosta Antonín Bruštík. „Inspiraci pro tuto výzvu jsem čerpal ze své vlastní zkušenosti. V některých firmách se totiž spolupráce s vysokoškoláky velmi ujala a nevidím proto důvod, proč by neměla fungovat i v rámci obecních projektů," uvedl Antonín Bruštík.

Výpomoc by přitom byla výhodná jak pro obec, tak pro studenty. Zatímco Strání by těžilo díky menším nákladům, studenty by čekala nejen cenná praxe a přivýdělek, ale také například možnost projekt zužitkovat v rámci svých diplomových prací. Zda by pracovali sami nebo v týmech, by přitom záleželo jen na nich. „My bychom následně, třeba i se zapojením veřejnosti, návrhy posoudili a vybrali ty nejlepší. V ideálním případě bychom projekty nachystali během letošní zimy," informoval Antonín Bruštík. Pokud by se žádní studenti nepřihlásili, o budoucí podobu náměstí i multifunkční haly by se postarala určená projekční firma.

Zkušenost s prací studentů mají například v Bojkovicích, kde tým mladých lidí stvořil podobu jediného a podle některých zdrojů dokonce historicky první bojkovického náměstí, které nese jméno tamního lékaře Josefa Tillicha.

Návrhy vytvářela pětačtyřicítka studentů architektury brněnského Vysokého učení technického. „Studenti město navštívili, celé si jej prohlédli a na základě toho vzniklo sedmnáct návrhů," informoval starosta Bojkovic Petr Viceník. Na náměstí se za několik měsíců od jeho slavnostního otevření konala spousta akcí a obyvatelé si jej převážně pochvalují. Náměstí se líbí například Janě Vaculové z Uherského Brodu, která Bojkovice čas od času navštěvuje. „Myslím, že se povedlo. A i když vím, že to není jen záležitost projektu, stejně se nemůžu ubránit srovnání, že bojkovické náměstí vzniklo prakticky bez problémů, zatímco to uherskobrodské během opravy neustále provázely další a další předělávky. A to na něm měli pracovat jen samí zkušení odborníci, pokud vím," pokrčila rameny Broďanka.