„Už jsme stihli zastavit se s rodinou u památné hrušně nedaleko Hradčovic. Vzniklo tam pěkné posezení. Až bude stezka kompletně hotová, určitě ji s rodinou projdeme celou," těší se Broďanka Hana Jančová, která se označuje za turistického nadšence. Z místa svého bydliště může na stezku navázat z blízkých Drslavic, Hradčovic nebo Prakšic. Zhruba sedm kilometrů dlouhá trasa totiž vede obcemi, které se do projektu zapojily, a z každé je možné na ni tedy navázat a celou trasu obejít. Ve všech zapojených vesnicích se také nachází informační tabule s mapou, podle níž mohou zájemci na cestu vyrazit. Se sběrem informací pomohli nejen pamětníci, ale i Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.
Vznik trasy, která je přístupná pěšky i na kole, iniciovala před více než dvěma lety obec Hradčovice. „Stezka zahrnuje devět katastrů a celkem osm obcí. Do projektu se kromě nás zapojily i Mistřice, Bílovice, Drslavice, Nedachlebice, Prakšice, Pašovice, Částkov a také Lhotka, která je součástí Hradčovic," uvedl starosta Hradčovic Jan Popelka. Kromě devíti totožných centrálních tabulí cestu lemuje dalších šestnáct různých směrníků. Zatímco u Pašovic turisté například odhalí záhadu, jak vzniklo návrší zvané Čup, v místě zvaném Vlčinec u Nedachlebic je zase označeno místo, kde měl být údajně zastřelen poslední vlk na Uherskobrodsku.
Právě v Nedachlebicích v těchto dnech instalují jedny z posledních informačních tabulí. Celý projekt by tak měl být ukončen ještě tento týden. „Na našem území budou tři různé informační tabule označující Vlčinec a také hraniční kámen. U třetí se zase lidé dočtou něco o mohylových hrobech," naznačil starosta Nedachlebic Robert Křenek.