Jednoznačně nejrizikovějším úsekem v kraji je silnice I/57 v katastru Vsetína. Na části silnice dlouhé 9,8 kilometru došlo ve sledovaném období k 25 srážkám vozidel se zvěří. Výrazně rizikový na této silnici je však úsek o délce 237 metrů, kde došlo k 8 střetům se zvěří o celkové škodě 231 000 korun.

Dopravní konference Zlín
Tady pozor! Odborníci ukázali nejrizikovější místa na cestách ve Zlínském kraji

Podle zakzvaného SRNA indexu, jenž zveřejnila Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu (CDV), jsou následky střetů se zvěří ve Zlínském kraji nejdražší z celé republiky. Statisticky je jich ale stále méně. V uplynulých šesti měsících, během kterých index srážky monitoroval, pokračoval trend úbytku počtu nehod.

„Důvodem je to, že policie změnila v řadě krajů metodiku evidence nehod se zvěří, a tak ne všechny střety skončily v oficiálních statistikách. Meziroční srovnání výsledků pak hovoří jasně: v uplynulém pololetí bylo zaznamenáno 5195 střetů se zvěří, což je meziroční pokles o 30 procent. Nižší jsou i celkové odhadované škody, a to za 373 milionů korun – to je meziročně o 15 procent méně,“ uvádí aktuální index SRNA.

SRNA index: Následky střetů se zvěří jsou ve Zlínském kraji nejdražší z celé republikySRNA index: Následky střetů se zvěří jsou ve Zlínském kraji nejdražší z celé republikyZdroj: Vizualizace: Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu

Policejní statistiky ve Zlínském kraji podle něj evidují za období duben až září 2023 méně střetů se zvěří než v témže období předchozího roku.

„Zatímco loni uváděly statistiky 632 střetů, letos je to 503 srážek. Škoda na zdraví, životě a majetku způsobená srážkami se zvěří činí v kraji 12 679 korun na kilometr a je nejvyšší v celém Česku. Celková výše škody v kraji činí 27 074 000 korun,“ generuje index SRNA další krajská statistická čísla.

Prales Javorina, česko - slovenská hranice, vrchol Jelenec a bývalá telekomunikační věž s chátrajícím vojenským areálem
Vstup na vlastní nebezpečí. Osud unikátní rozhledny je nejistý

V porovnání s ostatními kraji má být podle SRNA indexu četnost střetů se zvěří ve Zlínském kraji nadprůměrná. Došlo tam totiž průměrně k jedné srážce každých 4,25 kilometrů, zatímco průměr Česku (bez údajů z krajů, kde policie srážky se zvěří neeviduje standardizovaným způsobem) je jedna srážka každého 5,4 kilometru.

Pozorování na Hvězdárně Uherský Brod. Ilustrační foto
Mimořádné pozorování zatmění Měsíce nabídne i hvězdárna v Uherském Brodě

SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data jsou tak mezi sebou porovnatelná.