V nich mě v příměstském táboře s názvem Moje Slovácko aneb U tetičky na dědině vítá jeho hlavní vedoucí Jarmila Doleželová, které sekundují Lenka Durďáková s Annou Zacharovou a instruktorkou Natálií Zemánkovou. Už třetím rokem se v příměstském táboře se setkávám s krojovanými členkami pěveckého sboru Drmolice z Polešovic.

„Předloni jsme dětem vyprávěly i ukázaly, jak v dávné minulosti tetičky na dědině praly prádlo někde u potoku a bouchaly do něj dřevěnými paličkami. Loni jsme s dětmi vyráběly strašáka do vinice, letos tu máme babku kořenářku, s níž si povídáme o bylinkách a jejich léčivé moci,“ zasvěcuje do dvouhodinového programu Dobromila Krysová vedoucí polešovických Drmolic.

Babka kořenářka dětem vypráví, kde chodila dnešní noci a sbírala býlí na nemoci. „Všecko koření, od Boha je stvořený, jenom bludný kořen, od ďábla je stvořen,“ špitne čarující kořenářka, rozkládající na stůl před chalupou dvanáctero bylin, z nichž velkou většinu malí táborníci poznávají. „Ukázaly se mi bylinky boží, co nemoc zahání a zdraví množí. Jen mateřídouška je tak nízká, že lidé po ní chodí. Čím více ji šlapou, tím víc láskou voní,“ rozhlašuje kořenářka na Rochusu, v němž mají malí táborníci neustálý kontakt s přírodou a některé léčivé byliny v ní nacházejí. Na louce před chalupou si Drmolicemi se pak s metlou hrají, rozpočítávají a tančí. 

„V sedmi turnusech příměstských táborů Moje Slovácko aneb U tetičky na dědině, konané v duchu tradičních způsobů života, se v červenci a srpnu vystřídá 120 dětí. Každé ráno je rodiče do tábora přivezou a odpoledne si je odvezou domů,“ informuje Lenka Durďáková, vedoucí oddílu a tajemnice Regionu Slovácko. Ten spolu s Domem dětí a mládeže Šikula, Parkem Rochus a Informačním centrem pro mládež Uherské Hradiště příměstský tábor pořádá.

Protože tábor u tetiček na Rochusu má svou ideu a originální náplň, kupříkladu pečení chleba a buchet honzovek, výrobu marmelády, vaječné pomazánky, nudlí, stloukání másla, pečení krajanců či přípravy svačinek, jeho malí účastníci je oceňují. „Na táboře u tetiček jsem už potřetí a opět moc spokojená. Letos je tu se mnou pětiletá sestra Tonička,“ svěřila se Klára Hejdová (9), žijící v Belgii. Prázdniny prožívají sestry u babičky v Hradišti.