Sedmnáctiny Karel Baroň oslaví ve svých osmašedesáti letech. Může za to narozeninové datum 29. únoraKarel Baroň slaví 29. únoraZdroj: archiv Karla BaroněOslavu uspořádá posedmnácté. Zatímco patnácté jubileum slavil u „protinožců“ v Austrálii a na Novém Zélandu, před čtyřmi lety si připil a i letos připije v kruhu svých nejbližších doma na Slovácku.

„Ani na letošní rok nic mimořádného nechystám, já si na ty oslavy příliš nepotrpím. Slavit budu především s rodinou,“ přiznává Karel Baroň.

Sto třicet hasičů, turistů a občanů se zúčastnilo 30. ročníku Pochodu za Pavlem Vávrou
Hasiči putovali za Pavlem Vávrou s medailemi na krku

V letech, kdy v kalendáři 29. únor není, pořádá narozeninová setkání na konci měsíce.

„Zajímavé je mé zjištění, že jsme v tomto datu v Dolním Němčí narozeni minimálně dva, jen každý v jiném roce,“ usmívá se oslavenec.

Důvod, proč únor má jako jediný měsíc v roce jen 28 dnů, je ten, že dříve šlo o poslední měsíc v roce (rok začínal březnem), a zbývalo pro něj jen 28 dní. 29. únor je den, který se přidává v přestupném roce, tedy jednou za čtyři roky. V solárních kalendářích má běžný rok 365 dní. Ve skutečnosti ale Slunci trvá návrát na stejné místo 365,24219 dnů, tedy 365 dnů 5 hodin 48 minut a 45 sekund (tzv. tropický rok). Aby se rozdíl vyrovnal, nastane jednou za čtyři roky přestupný rok. Ten má pak 366 dní, a tím dnem navíc je právě 29. únor, takzvaný přestupný den.