Rok s přestupným dnem se nazývá přestupný rok. Historie přestupných dnů sahá až do starověkého Egypta, kdy byl v roce 238 př. n. l. zaveden dodatečný den každý čtvrtý rok. V roce 45 př. n. l. zavedl Julius Caesar stejné počítání do kalendáře používaného v Římě (proto označení juliánský kalendář).

„Občas se mě někdo zeptá, jak letos oslavím své narozeniny. Tak mu řeknu, že vzhledem k tomu, že na ně čekám čtyři roky, tak samozřejmě pořádně," sdělil s úsměvem Radek Bruštík. Jak sám ale uvádí, výročí svého narození si v jiných letech určitě připomene také.

„Většinou tak dělávám ke konci února. Ale vždy jsem přece jen rád, když datum 29. února vidím přímo v kalendáři před sebou," dodal Radek Bruštík, jinak také člen cimbálové muziky Strýci ze Strání.

Datum 29. února se opakuje jednou za čtyři roky, a není proto jednoduché potkat někoho, kdo se vůbec v tento den narodil. Své o tom vědí například v Uherském Hradišti.

„K dnešnímu dni má Uherské Hradiště ve své evidenci celkem 19 žijících občanů, kteří se narodili v tento den. Co je v té souvislosti ale zajímavé, že ti všichni se narodili před rokem 1942," prozradil jednu ze zvláštností výjimečného data mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Oproti tomu na Březové se mohli už téměř radovat, že toto magické datum budou mít v rodině také. Jenže příroda nakonec rozhodla zcela jinak.

„Měli jsme původně na 29. února stanovený termín porodu, ale nakonec se nám syn narodil předčasně už v lednu, takže z toho sešlo. Ale jinak jsme si z toho data dělali spíš srandu. Že díky němu alespoň ušetříme náklady na oslavy narozenin," uvedla s úsměvem Dominika Bruštíková z Březové.

Nicméně i přes strohé statistiky specialisté na porodním oddělení Uherskohradišťské nemocnice přece jen vědí, co to je přivést na svět děti ve výjimečný únorový den.

„Co se týče 29. února, v tento den se podle našich záznamů u nás narodily v roce 2008 dvě děti a v roce 2012 pak čtyři děti," konstatovala z dostupných statistik mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská. Kolik obyvatel Slovácka si do svého rodného listu nakonec zapíše datum narození 29. 2. 2016, ukáže až dnešní den.

Ze známějších osobností se 29. února v České republice narodil například finalista jednoho ročníku soutěže SuperStar Dalibor Slepčík (rok 2000), herec Lukáš Homola (1976), poslanec Jaroslav Fiala (1956) či původem Íránský herec a zpěvák Ali Amiri (1980). „To, že mám 29. února narozeniny jednou za čtyři roky, mně hodně usnadní práci, já je totiž nerad slavím, ale vlastně pokaždé, když někomu řeknu datum svých narozenin, tak uslyším, že je to velmi zvláštní, takže už automaticky jsem zvláštní persona," řekl s úsměvem exkluzivně pro Slovácký deník Íránec Ali Amiri, žijící aktuálně v České republice.