Vždy první jarní sobotu si tak čím dál více lidí vyhledává vrcholy významných kopců u svých obydlí, aby se pomocí světelných signálů spojili s ostatními místy v krajině. Keltská zpráva pak putuje napříč republikou, přičemž startuje právě ze Slováckého regionu, z vrcholu Velké Javořiny.

„Chápu předávání zprávy jako aktivitu několika nadšenců, kteří se rozhodli pomocí světelných signálů na začátku jara propojit lidi a krajinu. Každý k tomu přistupuje trochu jinak a my, vzhledem k tomu, že jsme hvězdárna, děláme pro účastníky přednášku a pro děti vzdělávací aktivity, které samotnému předání světla předcházejí,“ vysvětlil účast v Keltském telegramu za uherskobrodskou Hvězdárnu Zbyněk Kaisler.

Jeho předání bylo poprvé uskutečněno před sedmi lety a nemá žádný historický podklad v rámci tradic našich předků. V Uherském Brodě navíc kvůli zhoršené viditelnosti raději předávali zprávu pomocí ohňostroje. Vatru naopak rozhořeli v Popovicích, které přihlásila do předávání signálu Barbora Bobčíková.

„Děláme to už čtvrtým rokem. Zaregistrovali jsme ohňostroj v Uherském Brodě, na který jsme navazovali v předávání a potom jsme ještě viděli světlo z Maršova. Ohně dneska nejsou moc vidět, ale snad jsme měli dostatečně velkou vatru,“ doufala starostka Popovic Jitka Nováková. Místo mají v Popovicích předem určené. „Vždycky chodíme na Milonín, což je asi nejvyšší bod u obce. Od roku 2014, kdy jsme sem vysadili hrušku, se tady potkáváme vesměs pravidelně,“ dodala Jitka Nováková.