Návštěvníci, kteří tam o víkendu zavítali, mohli vidět pravé nefalšované cvičení vojáků, v zámku na ně čekala výstava zbraní z dob Napoleona a perličkou byla sobotní přestřelka mezi francouzskými vojáky a ruským nepřítelem ustupujícím od Slavkova.

„Zámek je moc pěkný a především se vydařilo počasí, ale čekala jsem od cvičení vojáků trochu víc. Do té čtvrté hodiny, kdy začala bitva, se nic moc nedělo. Pak to ale stálo za to, i když bylo na poměrně velkém prostoru rozptýleno málo vojáků,“ nechala se slyšet Hana Slováčková, která přijela na zámek s dětmi a manželem z Uherského Hradiště. Kapitán francouzského pluku Kamil Maděra přiznal, že také on zaslechl podobné hlasy a vysvětlil, proč tomu tak bylo.

„Tohle je pro nás vlastně takové cvičení, není to klasická bitva. Původně tu neměla být ani přestřelka, ale říkali jsme si, že by byli diváci zklamaní, tak jsme ji přidali,“ prozradil Kamil Maděra. Přiznal také, že na zámku našli nové zázemí, kde mohou cvičit.

Mezi návštěvníky se také několikrát ozvalo, že nevidí přímou historickou závislost zámku s Napoleonovými vojáky.

„Vojáci tímto krajem šli. Na zámku v Ořechově vystupujeme ale také proto, že objekt už před dvě stě lety stál. Navíc je to vhodné prostředí pro něco takového, v moderním městě bychom působili jako pěst na oko,“ doplnil Maděra.

Pro přítomné, kteří se v historii až tak neorientovali, připravili organizátoři rovněž dobovou přednášku. V prostorách zámku se každý mohl dovědět základní informace o francouzských vojácích a také o vystavovaných exponátech. Něco z historie dal k dobru Kamil Maděra také po ukončení přestřelky.

Kolem 17 hodiny dostalo několik odvážných možnost, vystřelit si z muškety, kterou měli vojáci u sebe.

„Neodolal jsem, protože takovou možnost asi už nikdy mít nebudu. Sice teď skoro neslyším kvůli té ohlušující ráně, ale zážitek za to stál,“ usmíval se Marek Polášek, jež si střelbu vyzkoušel.

Hlavní náplní akce, kterou zorganizoval Kamil Maděra a majitel zámku Alessandro Alagia, byl historický program. Pro děti si ale pořadatelé připravili ještě malování na obličej, příchozí mohli ochutnat šunku opékanou nad ohněm, cukrovou vatu nebo si prohlédnout zámek a již zmiňovanou výstavu zbraní a fotografií.

„Výhodné je, že každý návštěvník dostal náramek, takže si může odejít a zase se vrátit nebo přijet na zámek v sobotu i v neděli,“ pochlubil se dobrým nápadem Alessandro Alagia.