Jasno bude podle lídra vítězné ČSSD Stanislava Mišáka možná už v pátek 7.listopadu. Na středu 12. listopadu totiž plánuje hejtman Libor Lukáš svolat zasedání zastupitelstva, na němž by měl být zvolen nový hejtman, radní a případně zástupci jednotlivých výborů.

Potřetí od voleb včera jednali sociální demokraté s jednotlivými stranami zvolenými do krajského zastupitelstva. Sešli se s ODS, KDU-ČSL, KSČM i seskupením Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj.

„Jednali jsme dále o případné spolupráci. Diskuse se posouvají dál. Chceme je dát už na papír, aby měla každá strana jasno, jak jsou požadavky myšleny a probrala je ve svých klubech,“ přiblížil lídr ČSSD Stanislav Mišák s tím, že nic není zatím uzavřeno. Jeho zájmem ale prý je, aby se o složení koalice dohodli sociální demokraté do konce tohoto týdne. „Není rozumné jít příští středu na ustavující zasedání, jak se říká na divokou kartu. Všechno to musí být předem domluveno a podepsáno. Rádi bychom se dohodli už v pátek a v neděli by mohlo dojít k podpisům,“ vysvětlil Mišák.

ČSSD podle něj jedná stále o variantách, které nebyly vyloučeny. „Neuvažujeme už o možnosti vytvoření dvojkoalice s ODS, s KDU-ČSL a KSČM,“ připomněl.

V úvahu tedy připadá stále dvojkoalice se Starosty či trojkoalice s ODS a lidovci nebo se Starosty a lidovci. Ze hry vypadává čtyřkoalice, jelikož Starostové nejsou ochotni jít do velké koalice s ČSSD + ODS + KDU-ČSL. V krajské radě nebudou s jistotou figurovat ani komunisté, jelikož s nimi nechce spolupracovat žádná ze stran. Zastupitelé musí zasednout a rozhodnout o novém hejtmanovi a radních nejpozději patnáct dnů od uzavření termínu podávání případných odvolání proti výsledku krajských voleb. Tento termín byl včera, nejzazší datum pro zasedání je tedy 19. listopad. Podle hejtmana Libora Lukáše, který zasedání zastupitelstva svolává, je naplánováno na 12. listopad. „Včera jsme se bavili o možnosti znovuobnovení trojkoaliční spolupráce ČSSD, ODS a KDU-ČSL, která fungovala doposud. Zatím jsme však jednání neuzavřeli,“ sdělil Lukáš. Podotkl, že zítra mají se sociálními demokraty další schůzku. „Uvidíme, zda se dobereme konkrétního výsledku. Ale příští týden už by mělo být jasno,“ doplnil hejtman.
Příliš sdílný nebyl ani lídr Starostů Petr Gazdík. „Jednání bylo konkrétnější, stanoviska jsme řešili do větší hloubky. Zatím nám ale sociální demokraté nenaznačili, kterou cestou se uberou. Jasno by mohlo být v pátek,“ poznamenal Gazdík.