Skautské heslo Buď připraven se opět osvědčilo. „Město přišlo s myšlenkou zapojit skauty do speciální služby zajištění nákupu či vyzvednutí léku pro ty, kteří si je nemohou obstarat sami. Jde především o starší lidi,“ přibližuje Kováříková.

Studentka střední zdravotnické školy v Uherském Hradišti se zapojila krátce po vyhlášení nouzového stavu do pomoci ve Veselí nad Moravou spolu s dalšími dvanácti kolegy z místního skautského střediska Čejka a se zhruba dvaceti dobrovolníky. „Nejdříve jsme roznášeli lidem roušky a také informační letáky o tom, jak se k pomoci dostanou a koho mohou kontaktovat,“ říká veselská skautka.

Jak připomíná, starší lidé se postupně osmělovali k tomu, aby častěji využili nové možnosti pomoci. „Funguje to dobře. Lidé jsou velice rádi, že jim přineseme nákup či léky a taky si chtějí aspoň trochu popovídat,“ popisuje maturantka.

Setkala se už i s nezvyklými žádostmi. „Pán nás zavolal, abych mu obvázala obličej. Jinde zase chtěla paní píchnout injekci,“ pousmála se Kováříková.

Svůj den si musí rozplánovat tak, aby stihla on-line konzultace se školou, zajít do obchodu nakoupit penzistům a pak jim potřebné zboží přinést. Pomoc navíc koordinuje prostřednictvím krizového zázemí v obřadní síní městského úřadu. „Zajišťujeme nákupy jídla včetně obědů, zařizujeme drogérii či léky. Občas když je na poště balík, tak jej přineseme. Velkou částí naší práce zůstává ještě rozdávání roušek,“ přibližuje studentka.

O ty měli lidé zájem hlavně dřív. „Jak jsme je roznášeli lidem nad sedmdesát let, tak už je většina z nich má. Teď už mají největší zájem o nákupy,“ podotýká Kováříková.