Další část velkého objektu tak osiřela a obyvatelé Štěpnic se obávají, zda nedojde ke snížení kvality veřejných služeb v této části města a zda uprostřed sídliště postupem času nezůstane nepřehlédnutelná chátrající dominanta.

„Je to velká škoda, že tady ty provozovny končí, chodívali jsme sem na pivo i za nákupem a teď jsou tady jen prázdné prostory, které samozřejmě navíc nevypadají příliš hezky. Už tak je značná část objektu zanedbaná," postěžoval si Petr Machaníček, který bydlí nedaleko. Sám však uznává, že je otázkou, zda obyvatelé sídliště podnikatele v této lokalitě dokáží uživit. „Osobně bych tady uvítal třeba bufet s nějakou polévkou, na škodu by nebyl třeba nějaký kovomat se součástkami, ale kdo ví, jak dlouho by to tady vydrželo," krčí rameny.

Důvody pro ukončení činnosti provozovatelů v této části města byly různé. „Prodejnu řeznictví jsme měli ve Štěpnicích zhruba jeden rok, nicméně malá výše zisků nás vedla k jejímu uzavření," uvedl důvod ukončení provozu Zdeněk Tomešek ze společnosti Inpost.

Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická ve Štěpnicích prováděla odborný výcvik žáků, což však už nebylo možné. „My jsme v těch prostorách byli vždy spokojeni, nicméně v naší činnosti je důležité dodržovat striktní předpisy, což v oblasti hygieny byl v těch prostorách už trošku problém. Navíc nám byl schválen projektový záměr, díky kterému budeme rekonstruovat nějaké vlastní prostory, takže je pro nás zajímavější přestěhovat výcvikové středisko z pronájmu do našich prostor," uvedl manažer rozvoje školy Miroslav Kučera.

Podnikatel Pavel Moštěk pro změnu provozoval na nákupním středisku menší pohostinství v přízemí a větší na patře objektu. V nedávné době obdržel výpověď z pronájmu, nicméně přiznal, že situace do této fáze dlouhodobě směřovala. „V přízemí jsem kdysi začínal s vizí, že tam bude v provozu cukrárna, ve které mi každý víkend posedí rodiny s dětmi u zákusků, nicméně velice brzy se ukázalo, že zákusky mě uprostřed čtyřtisícového sídliště neuživí a stalo se z toho vlastně pohostinství," popsal začátky svého působení ve Štěpnicích. Postupem času se musel stále více potýkat se špatným technickým stavem objektu a naopak se zvyšujícími se nároky v souvislosti s hrazením nájemného. „Kupříkladu v pohostinství na patře se prakticky netopilo, což se muselo také zákonitě projevit v návštěvnosti," popsal Pavel Moštěk. Výpověď z nájmu, kterou od města obdržel, tak byla podle něj zákonitou reakcí na stupňující se tlak z jeho strany, aby město, jakožto majitel objektu, provedlo potřebné úpravy.

Neutěšená momentální situace na nákupním středisku nenechává představitele města chladnými.

„Prostory samozřejmě nechceme nechat prázdné, hledáme případné zájemce o pronájmy. Nyní se podařilo nalézt nového zájemce o provozování řeznictví, v běhu jsou také jednání o podmínkách na pronájem prostor pohostinství," uvedl mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Ten uznává, že budova není zrovna v dobrém technickém stavu, nicméně na úpravy si obyvatelé sídliště budou muset počkat. „Je naplánována až na rok 2019. Že by k ní mohlo dojít dříve, není vzhledem k očekávané nákladnosti rekonstrukce pravděpodobné. Peníze by se našly pouze na drobnější opravy či havárie," uzavřel Jan Pášma.