Pokutován sankcí byl však jen zlomek těch, kteří vyhlášku porušují. Usvědčit naháče je totiž komplikované.

Jakmile zbystří modrou uniformu, v momentě mají na sobě svršky. „Většinou se jedná o organizované skupiny. Jeden hlídá a dává echo ostatním,“ uvedl zástupce velitele městské policie Karel Konařík důvod, proč je tak obtížné přistihnout nudisty při činu. Přesný počet potrestaných naháčů nesdělil, policie tyto případy zvlášť neeviduje.

Pro udělení pokuty by přitom stačila svědectví alespoň dvou přítomných, které svlékání cizích osob na veřejném místě pohoršuje. „Někdy se stane, že nám zavolá anonym, kterému to vadí. Ale vypovídat potom nechce nikdo, takže šetření skončí na mrtvém bodě,“ doplnil zástupce velitele.

Provozní řád areálu zakazuje koupání bez plavek odjakživa. Městský úřad v Otrokovicích letos v dubnu navíc naturismus ošetřil obecně závaznou vyhláškou. Ta dospělým osobám v areálu rekreační oblasti Štěrkoviště koupání bez oděvu zakazuje. Pokud se tam člověk bez ostychu svlékne, jde si zaplavat a opaluje se nahý, hrozí mu pokuta do výše tisíce korun.

O nápravu se už roky snaží Dům dětí a mládeže Sluníčko, které se nachází kousek od oblíbeného místa naháčů. Vedoucí tábora malých rybářů Pavel Chromek přiznal, že pobývat s dětmi několik metrů od svlečených rozhodně není příjemné. „Při nástupu do funkce jsem předkládal zdravotní potvrzení o tom, že nejsem úchylný. Pak jsem venku s dětmi a vedle nás se promenádují nudisté, což mi přijde jako paradox,“ postěžoval si. Radnice a městská policie by se podle něj měla k věci postavit jinak.

„Kdyby policisté přišli v civilu, určitě by někoho chytli,“ doplnil vedoucí. Připustil, že dalším řešením by mohl být nainstalovaný kamerový systém. Na první Chromkův návrh existuje jednoznačná odpověď. Městští strážníci musejí ze zákona zasahovat v uniformě. O možnosti umístění kamery pak policie kdysi uvažovala, ale nakonec se rozhodla použít ji raději na palčivější místo ve městě. „Jedná se o investici ve výši zhruba milion korun. Jelikož je koupání sezonní záležitost, bylo by to příliš neekonomické,“ vysvětlil Koňařík. Plány na prodloužení kamerového systému od zastávky MHD do areálu prý jsou, ale časový horizont není stanoven.

Lidé, kteří se rádi sluní nazí, by na pláži uvítali vyhrazené prostory. „Například v Uherském Brodě jsou a nikomu to problémy nedělá. Jenom tady nás všichni pořád řeší,“ mínil naháč Vlastík. On prý zákon stejně neporušuje, protože se bez oblečení nepohybuje, jenom leží na dece. „Dům dětí a mládeže tu stojí několik let a mezitím už před ním mohl vyrůst živý plot,“ dodal k blízkosti areálu Sluníčko.

Paní Dagmar s mužem a dětmi byla na dece kousek od nich, ale nudisté jí nevadí. „Něco jiného by bylo, kdybych tady měla dítě na táboře,“ řekla. To by prý asi nesnesla. Ani pan Mirek se nad nudisty nepozastavil. „Klidně ať si tam leží, mně je to jedno,“ sdělil.