Ten přistál po přeletu z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, přistál aktuálně na letišti v Kunovicích, kde jej nyní čeká příprava na vystavení a přesun do muzea.

Letoun, který byl donedávna součástí vládní letky, získalo od armády Technické muzeum v Brně a zapůjčilo jej do expozice kunovického Leteckého muzea.

„Výpůjčka letounu Jak-40 je dalším významným projektem, který vzešel z memoranda o mezimuzejní spolupráci uzavřeném na jaře letošního roku. Pro naše muzeum je ctí, spolupracovat s tak významnou a respektovanou institucí, jakou je Technické muzeum v Brně,“ prozradil Deníku ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec.

Jak-40 bude podle jeho slov druhým vládním speciálem v kunovické expozici a zároveň čtvrtým letounem v salónní VIP úpravě.

„Expozice Leteckého muzea Kunovice se stane unikátní v celoevropském měřítku. Nevíme o žádném jiném evropském muzeu, které by mělo tolik VIP letadel,“ poznamenal Martin Hrabec.

Získání tak významného exponátu však nebylo podle ředitele muzea jednoduchou záležitostí.

Vánoční strom na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Ilustrační foto
Vánoce v Hradišti? S akcemi to vypadá bledě, snad jarmark má ještě šanci

„Kromě našich brněnských kolegů se do projektu zapojili také vojáci z 24. základny dopravního letectva a velitelství Vzdušných sil Armády České republiky. Dále pak ministerstvo obrany, Vojenský historický ústav Praha, město Kunovice a vedení a pracovníci společnosti Aircraft Industries. Ti všichni mají na příletu letadla Jak-40 do Kunovic lví podíl,“ upřesnil ředitel Leteckého muzea Martin Hrabec.

Letadla Jak-40 mají vazbu také přímo ke Kunovicím. V rámci vnitrostátních linek tam tyto stroje v minulosti pravidelně létaly a místní letiště nejednou navštívily, a to jako součást vládní letky. Konkrétně stroj 0260 přiletěl na kunovické letiště naposled 3. července 2019, když přepravoval prezidenta České republiky Miloše Zemana.

Ilustrační foto.
Svatomartinských vín bude letos méně. Tradice ale přežije, covidu navzdory

„Letoun jak evidenčního čísla 0260 byl ze Sovětského svazu dodán pro potřeby tehdejšího Leteckého oddílu Federálního ministerstva vnitra v roce 1979, kde s imatrikulací OK-BYK létal až do roku 1998. Poté byl převeden ke Vzdušným silám Armády ČR, kde získal své současné značení. Z armádní služby byl slavnostně vyřazen 2. září 2020,“ vysvětlil Martin Hrabec.

Jak-40 dolétal, ale jeho mise pokračuje.

„Po spolehlivé službě České republice ve vzduchu bude pokračovat v misi ryze pozemské. Svůj příběh bude vyprávět dalším generacím. Představuje totiž skutečný kus historie a jsme nesmírně rádi, že se na jejím zachování můžeme podílet,“ prohlásil kurátor letecké sbírky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl.