Tou se v areálu tamního aeroklubu každý víkend zabývá skupina nadšenců kolem ředitele Leteckého muzea Kunovice Martina Hrabce.

Tempo prací při smontovávání TU 154M si Martin Hrabec pochvaluje a přiznává, že jeho tým zatím na žádný problém nenarazil. „Já na ty Rusáky nemůžu říct křivého slova. Oni to letadlo mají udělané tak precizně, že všechno sedí. Je to neuvěřitelné, ty stovky děr, které jsme museli na sebe přesně napasovat. A ono se to po nasazení zavřelo tak dokonale, jakoby byly čerstvě vysoustružené. Montáž bez potíží nám umožňuje jak kvalita konstrukce toho letadla, tak i paradoxně studená zima,“ přiznává Martin Hrabec.

Jeho tým sestavuje naganský expres, jak letadlo před lety pojmenovali, každou sobotu, v počtu zhruba šesti lidí. O nedělích chodí jen ve výjimečných případech, pokud je něco mimořádně potřeba dodělat. Pomáhají také dva studenti kunovické letecké školy, kteří se podíleli na demontáži. „Pracujeme i při teplotách pár stupňů pod nulou. Materiál se aspoň zbytečně neroztahuje. Holomrazy paradoxně práce urychlily. To víte, je to ruský stroj, tak má rád zimu,“ doplňuje šéf montážního týmu i ředitel leteckého muzea v jedné osobě. Nejtěžší část kompletace letadla ale montážní tým teprve čeká. „Při demontáži jsme si docela vylámali zuby na rozebírání stabilizátoru, vodorovné ocasní plochy úplně nahoře na kormidle. Počítáme s tím, že bude oříšek jej nasadit a smontovat zpátky,“ varuje Martin Hrabec.

ČTĚTE TAKÉ

FOŤTE masopustní průvod a svými fotografiemi se POCHLUBTE

Přežila GULAG. Drama plné násilí líčila v Hradišti oněmělým posluchačům

Přesun zkompletovaného TU 154M na jeho finální pozici do muzea je naplánovaný na přelom roků 2017/2018. Tomu však má předcházet celá řada přípravných činností. Podle Martina Hrabce musí být zabetonovaný fundament, na němž bude letadlo stát, ostatní letadlové exponáty se musejí vystěhovat a ve finále bude záležet i na počasí. „Přesun můžeme realizovat až zamrzne, abychom se nezabořili. Budou to manévry, akce kulový blesk,“ pokyvuje hlavou Martin Hrabec. Přesun by podle něj měla zajišťovat opět firma Universal Transport, která se podílela na převozu letadla. Přímo do muzea letadlo natlačí výkonný kamion.

„Rádi bychom, aby tůčko bylo nachystané před zahájením sezóny v roce 2018, ale nedokážu říct, do jaké míry nás nechá pracovat počasí a kolik času nám zaberou dokončovací práce, včetně přípravy interiéru, který by má být pro veřejnost také přístupný. Všechno ale zatím klape. Minulý týden se nám podařilo přivézt od Československých aerolinií dvoje originální schody ke vchodům do letadla,“ poznamenává šém montážního týmu. Světlo světa v těchto dnech spatřil film o rozebírání TU 154 M až po jeho převoz. „Premiéru v hradišťském kině Hvězda měla v pondělí jeho režisérská, hodinová verze, festivalová verze bude čtyřicetiminutová,“ dodává Martin Hrabec závěrem.

SLEDOVALI JSME Cestu naganského expresu do Leteckého muzea v Kunovicích