V doprovodu starosty Kunovic Pavla Vardana a místostarostek města Martiny Kozelkové a Marty Poláškové zavítali oba diplomaté do tamního Leteckého muzea, v němž je jedna z významných sbírek letecké techniky v České republice.

Velvyslanci a zástupci Kunovic mohli v doprovodu ředitele muzea Martina Hrabce obdivovat v expozici krásu unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nelze nalézt. Jedním z unikátů je kupříkladu exvládní speciál Tupolev Tu-154 M Naganský expres, kterým v roce 1998 přiletěli do Prahy vítězní hokejisté z olympiády v japonském Naganu.

„Japonský velvyslanec velmi ocenil správně napsanou přezdívku stroje, která je v japonštině vyvedena na jedné z podvozkových gondol, i dochované příběhy ze samotného památného letu,“ svěřil se ředitel muzea Martin Hrabec.

Oba velvyslance pak pobavilo kunovické „neviditelné letadlo“.

„Jsem rád, že jsem se mohl dozvědět více o českém letectví, moc se mi tu líbilo,“ okomentoval expozici muzea velvyslanec Suzuki.

Návštěvu muzea si užíval také velvyslanec Jaroslav Knot. Pokud je pro něj někde doma s velkým D, tak je to jeho rodné Uherské Hradiště, které považuje za nejlepší místo na světě.

„Do leteckého muzea jsem chodíval už jako malý kluk, takže toto místo dobře znám. Bylo moc příjemné se sem zase vrátit,“ svěřil se velvyslanec Knot, který se považuje se za patriota města a je hrdý na to, pokud může v rámci své funkce a zaměstnání propagovat metropoli Slovácka a zahraničí.

Na závěr návštěvy se oba diplomaté podepsali do pamětní knihy a od muzejníků dostali na památku model Naganského expresu s věnováním. „Bylo nám velkou ctí přivítat u nás tak významné hosty a jsme velmi rádi, že se jim v našem muzeu líbilo,“ řekl ředitel muzea Martin Hrabec. Jedním dechem dodal, že šlo o první oficiální návštěvu takto vysoce postavených diplomatů v kunovickém leteckém muzeu.