SLEDUJEME Letecké muzeum v Kunovicích

Ty se již zanedlouho vydají na svou poslední cestu, a to do leteckých muzeí v Kunovicích a v Olomouci. Na Uherskohradišťsko již za několik měsíců zamíří letoun, který mimo jiné 23. února 1998 přivezl do Prahy zlatý hokejový tým z Nagana. Před několika dny jej ozdobil nápis v japonštině Naganský expres včetně výsledků, kterých na legendárním olympijském turnaji před sedmnácti lety český hokejový tým dosáhl.

Nápisy na letadle nesmývají, ba naopak

„Cesty do Prahy každý víkend po několik měsíců a práce na demontáži letounů jsou samozřejmě náročné. Někdo z kluků jednou na trup letadla napsal nějaký motivační citát a postupně začaly přibývat další. Ty nápisy jdou samozřejmě velice dobře smýt, naopak je musíme průběžně obnovovat. Je to takové naše povzbuzení do další práce," prozradil s úsměvem Martin Hrabec z Leteckého muzea v Kunovicích.

Hodiny úmorné dřiny na vojenské letecké základně však po několika měsících konečně dostávají jasnější výsledky. Právě v těchto dnech by měla k demontáži letounů zásadním dílem přispět těžká technika včetně jeřábů. Sundá nejtěžší části letadel jako směrovky, stabilizátory a další části křídel či motorové gondoly.

Letečtí nadšenci se při demontáži Tupolevů na pražském vojenském letišti povzbuzují motivačními nápisy.

„Bude to výrazný posun, konečně uvidíme zřetelně výsledky naší několikaměsíční práce. Nicméně zavolat si jeřáby na vojenské letiště není nic jednoduchého. Budou totiž pracovat v bezpečnostní zóně dráhy. Ten den nesmí z letiště nic letět, a proto taky čekáme poměrně dlouho na povolení," vysvětlil Martin Hrabec.

Za pár měsíců nastane obří stěhování do Kunovic

Jakmile budou oba letouny „odstrojeny", budou jejich trupy společně převezeny na Moravu v rámci zřejmě největšího transportu letecké techniky, jaký se kdy na silnicích České republiky uskutečnil. Mělo by se tak stát do konce března 2016 a za tím účelem bude využita v naší zemi ojedinělá technika.

„Nápravy na návěsu, který bude použit, jsou hydraulicky řiditelné. Díky technologiím je možné automaticky natočit nápravy návěsu podle toho, kam se natočí samotný tahač. Je to takzvaná jízda na krabí způsob," vysvětlil stručně podobu přepravy Jiří Tůma, obchodní ředitel společnosti Universal transport. Právě ta bude za přepravou obou strojů stát.

Letecké muzeum dostane další exponát

Naganský expres se stane chloubou Leteckého muzea v Kunovicích, pro které to bude znamenat další velké lákadlo. „Od fenoménu Nagano sice uplynula již pěkná řádka let, nicméně si myslím, že si tuto událost velice dobře pamatuje minimálně střední generace. Proto se domnívám, že by takový exponát mohl do našeho města přitáhnout ještě více turistů," myslí si Jan Šobáň z odboru kultury v Kunovicích.