Stojanovo nádvoří, které je ze tří stran uzavřeno budovami, se může při nedělní poutní mši svaté stát vřícím kotlem, kde se rtuť teploměru může vyšplhat přes 40 stupňů Celsia.

Pozor by si tedy měli podle zdravotníků maltézské pomoci dát zejména senioři, kardiaci a lidé s vysokým krevním tlakem. Lékaři z maltézské pomoci upozorňují také na to, že někteří lidé mohou být na sluníčko alergičtí. Alergii na sluneční paprsky mohou vyvolat i některé léky a antibiotika. Je potřeba dbát zejména na pitný režim. Nejlepší je čistá pitná voda nebo minerálka.

„Po dobu dnů Lidí dobré vůle budeme mít na Velehradě dva lékaře, třináct zdravotníků a pomocného zdravotnického personálu a 75 asistentů-dobrovolníků, kteří budou zajišťovat asistenční službu a doprovod vozíčkářů," vypočítává Michal Umlauf.

Asistenti-dobrovolníci stejně jako v minulých letech nabídnou těm poutníkům, kterým voda dojde nebo si ji s sebou zapomenou vzít, balenou vodu z plastových lahví, případně jim poskytnou i plastový kelímek.

„Maltézská pomoc bude zajišťovat zdravotní dozor na nádvořích kolem baziliky, před níž bude mít svůj stan, kde poskytne poutníkům první předlékařskou pomoc. Stan budeme mít také u základní školy, kde se uskuteční mezinárodní setkání vozíčkářů," dodal Michal Umlauf.