Na jindy štědrá loviště dolehla i letos houbová bída, ale salaští mykologové se ani letos nevzdávali naděje.

„Letošní sezona byla jen o malinko lepší než ta loňská. Naplno se rozběhla na pouhých čtrnáct dnů v srpnu, kdy rostlo hodně hřibů dubových a kozáků. Ale stejně jako loni před desátým ročníkem naší výstavy houby přestaly růst," řekla posmutněle Alena Filípková, předsedkyně Mykologického klubu Salaš.

Aby se mykologové mohli pochlubit na výstavě rekordním počtem 250 druhů jedlý, nejedlých a jedovatých hub, museli si za nimi vyšlápnout do vlhkých dolin chřibských lesů.

„Ale nemuseli jsme vyjet za houbami do Beskyd nebo na Slovensko, kam museli před celostátní výstavou hub vyrazit mykologové z Chocně," informovala předsedkyně salašských mykologů.

Informoval ji o tom náš přední mykolog Libor Tmej, který přiznal, že suché počasí připravilo choceňským mykologům hodně starostí. Po stránce houbařské zachránily 30. celostátní výstavu houby moravské, zejména beskydské, ale také z části slovenské.

Po zamčení lesa si pak mykologové připili na zdar té příští houbařské sezony štamprličkou slivovice a pak se staly houby – květy lesa - námětem nejrůznějších hovorů, ale i houbařské latiny. Diskutovalo se nad čerstvě přinesenými podzimními houbami - václavkami, bedlami i čirůvkami.

„Protože se dají očekávat ranní teploty pod bodem mrazu, věstí to konec houbařské sezony. Varuji před možností otravy z několikrát přemrzlých hub," dodala Alena Filípková a souhlasně jí přikyvoval čestný předseda klubu Lubomír Šafraník.

Ten už několik let vede evidenci o prvním houbovém úlovku na Salaši a nejtěžším nalezeném hřibu v daném roce.

„První letos nalezenou houbou se mně přišel pochlubit 29. dubna Mirek Pohl z Jankovic, šanci na cenu za prvenství v soutěži o nejtěžšího hřiba má právě Alena Filípková. 20. října přinesla z kamenných potoků praváka o hmotnosti 796 gramů," informoval Lubomír Šafraník..