VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádrž v Osvětimanech už se zase napouští, sumec albín se do ní už nevrátí

I několikrát týdně chodí pozorovat, jak se nádrž napouští. Už se totiž nemůže dočkat, jak si sedne na břeh, nahodí pruty a při pohledu na les bude vyčkávat na záběr. Řeč je o Josefu Zpěvákovi, předsedovi osvětimanské organizace Moravského rybářského svazu. Tamní přehrada totiž byla kvůli opravám rok vypuštěná.

20.11.2017
SDÍLEJ:

Nádrž v Osvětimanech byla kvůli opravě rok vypuštěná už se zase napouští.Foto: Lesy ČR

„Napouštět se začala začátkem září. Nejprve to vypadalo velmi špatně, teď se ale situace zlepšila. U stavidla už je přes dva metry vody, napuštěná je tedy asi třetina nádrže. Pokud bude dobrá zima a napadne hodně sněhu, mohli bychom na jaře opět rybařit,“ přeje si šéf osvětimanských rybářů.

Ti museli před opravami všechny ryby zlovit. Některé skončily v hektarové nádrži Vřesovice, většina z nich ale putovala jinam. „Bylo by to tam přerybněné, takže candáty, úhoře a bílou rybu jsme dávali do Hodonína, větší sumci a další ryby pak na soukromou vodu do Spytihněvi. Máme s nimi dobré vztahy, takže až budeme mít plný stav, dají nám pak v té hodnotě ryby,“ prozradil Josef Zpěvák.

Největší rybou byl 205 centimetrů dlouhý sumec, raritou pak189centimetrový sumec albín. Ten už se do Osvětiman nevrátí, rybáři se přesto mohou těšit na pěkné kousky. Sadit se totiž budou minimálně 2,5kilogramové ryby.

Opravy závlahové nádrže spolkly deset milionů korun – 5,6 milionu zaplatil správce nádrže, podnik Lesy České republiky, zbytek poskytlo Ministerstva zemědělství z dotačního programu na podporu prevence před povodněmi.

„Zaměřili jsme se především na rekonstrukci betonových povrchů sdruženého objektu a obnovu technologie k manipulaci s vodou v nádrži,“ uvedl Pavel Hopjan, vedoucí Správy toků, oblast povodí Dyje z Lesů ČR. Během oprav bylo i částečně odbahněné dno, odkud zmizelo deset tisíc kubíků sedimentů.

Nádrž byla na Klimentském potoce postavená v letech 1980 až 1985 a původně sloužila k závlaze, rybolovu a rekreaci. Momentálně má zadržovací nádrž pomáhat při povodni nebo požáru. „Ke druhému účelu naštěstí nikdy posloužit nemusela. To už by musel být opravdu pořádný oheň,“ poznamenal starosta Osvětiman Otakar Berka. Podle něj je okolí vodní plochy o rozloze 7,4 hektaru oblíbenou vycházkovou oblastí, je hojně využívána rybáři a v létě i milovníky koupání.

Zároveň je nádrž ideálním biotopem pro rostliny a živočichy. „Příkladem je zvláště chráněný druh mlže velevruba malířského. Toho jsme během rekonstrukce přemístili do nedaleké nádrže Sovín. Po napuštění nádrže v Osvětimanech ho opět vrátíme zpět,“ doplnil Pavel Hopjan.

Právě nádrž Sovín Lesy ČR také nedávno za 1,5 milionu korun opravily. „Důvodem bylo, aby v krajině zadržovala vodu a v případě sucha nadlepšovala průtoky v Dlouhé řece pod nádrží v Boršicích a Nedakonicích,“ uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. 

Autor: Michal Sladký

20.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míkovický košt vína
20

V Míkovicích chutnali rekordních 531 vzorků vín

Ilustrační foto
11

Epidemie chřipky ve Zlínském kraji graduje

Školáci z Kunovic získali tisíce pro umírající

Uspořádali jarmark, provozovali vánoční kavárnu s cukrárnou a zahráli divadlo. Výtěžek pak sečetli a věnovali uherskohradišťské Charitě. Řeč je o žácích Základní školy Červená cesta v Kunovicích, kteří na dobročinné účely získali více než deset tisíc korun.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Na Modré se zabydlují šlechtění pratuři, předci domácího skotu

O něco živěji je od úterního večera v areálu Archeoskanzenu a Živé vody na Modré. Pro širokou veřejnost tam přibyla další atrakce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT