Okamžitě se do nich přestěhovali bezdomovci. Na jejich přítomnost a znečišťování prostoru poukázali i všímaví cestující a kolemjdoucí.

„Ještě před nedávnem stály v jedné z okrajových částí nádraží odstavné plochy pro autobusy směřující k sídlišti Východ a do Kunovic. Poté, co se tato stanoviště přemístila, je celá volná plocha znečištěná od výkalů, rozbitých lahví a dalších odpadků. Na místě tráví svůj čas bezdomovci a další podobné skupinky lidí. Přiznám se, že už mám strach se tam pohybovat a ve tmě bych se tomu místu raději vyhnula velkou oklikou,“ netají své rozhořčení třiapadesátiletá Zdeňka Pokorná z Uherského Hradiště.

Strážníci městské policie o problému vědí, připouští však, že náprava bude obtížná. „Do tohoto prostoru pravidelně vysíláme naše hlídky. V drtivé většině případů se ale po příchodu strážníků bezdomovci v tomto místě chovají nenápadně. Pokud bychom chtěli někoho potrestat například za buzení veřejného pohoršení nebo znečišťování prostranství, museli bychom viníka chytit při činu. To se ale prakticky nestává,“ vysvětlil zástupce velitele Městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík. Jak připustil, na znečišťování plochy u autobusového nádraží je lidé v minulosti již několikrát upozornili. „Padly i nějaké pokuty, většinou jsme je ale uložili lidem za kouření v prostorách, kde je tato činnost zakázána,“ dodal Pauřík.

Autobusové nádraží ale není jediným místem schůzek problematických jedinců. „Dalším takovým místem je průčelí budovy u zdravotního střediska na ulici 28. října, rozestavěný objekt na stejné ulici nebo park ve Smetanových sadech. Snažíme se z těchto prostorů povaleče vyhánět, často se ale naše snaha míjí účinkem. Jedinou možností k nápravě situace jsou naše častější kontroly těchto míst,“ doplnil svého kolegu velitel uherskohradišťských strážníků Jaroslav Ježo.

Vedení dopravní společnosti nehodlá „schůzkám“ bezdomovců nečinně přihlížet. „Pokud tyto nebo jiné osoby v okamžiku výskytu v prostorách autobusového nádraží vzbuzují odpor svým zjevem, zápachem, podnapilostí či chováním, jejich přítomnost pak řeší soukromá bezpečnostní služba, která úzce spolupracuje s městskou policií,“ podotkl generální ředitel ČSAD Uherské Hradiště Radislav Kusák.

Přečtěte si také:

Uherské Hradiště: nová výpravní budova autobusového nádraží funguje