Je slunce skutečně tak nebezpečné, jak se v posledních dnech zdůrazňuje?

Všeho moc škodí a nadbytek slunečního záření poškozuje zdraví, zejména kůži. V posledních letech slábne ochranná ozonová vrstva okolo Země, a proto na zemský povrch proniká více slunečního záření. Zejména ultrafialové složky záření UVA a UVB potom více poškozují kůži.

Jak konkrétně poškozuje sluneční záření zdraví?

Jako první se po nadměrném pobytu na slunci objeví známé zčervenání , „spálení kůže“. Jde o zánět kůže, který je způsoben UVB složkou záření. Zároveň často dochází k zánětu spojivek, v některých případech i k zánětu rohovky. Mezi časté reakce patří také úpal a úžeh. Úpal je projevem celkového přehřátí organismu, může se tedy objevit i bez přímého působení slunce, například po delší jízdě v neklimatizovaném autobusu. Úžeh vzniká přímým působením slunečního záření na hlavu a tělo, kdy mimo přehřátí dojde k podráždění mozkových plen a mozku. V obou případech jsou hlavními příznaky nevolnost, zvracení, slabost, teplota, bolesti hlavy.

Rizikovější jsou pozdní následky. UVA a UVB složka slunečního záření snižuje imunitu kůže a schopnost její regenerace. To se projevuje nejen rychlejším stárnutím kůže, ale i zvýšeným rizikem kožních infekcí a nádorů. Kůže si pamatuje všechna minulá spálení a takový terén, s četným spálením v minulosti, je pak vhodnou půdou pro zhoubné onemocnění.

Existuje více druhů nádorů kůže?

Ano, na povrchu těla se mohou objevit různé typy nádorů. Nádory kůže jsou velice časté a většina z nich není zhoubná. Neúměrné vystavování se slunci však zvyšuje riziko tvorby těchto nádorů. Je důležité vědět, že melanom je nejnebezpečnější a nejzhoubnější. Rozvinutý maligní melanom se těžko léčí. Jeho nebezpečí spočívá hlavně v tom, že brzy vytváří kdekoliv v těle metastázy. Teprve stav s metastázami je smrtelný, nikoliv původní malé ložisko v kůži.

Melanom většinou vzniká přeměnou mateřského znaménka. Jen zřídka vzniká na kůži v místě, kde předtím žádné znaménko nebylo. Původní tmavá skvrna se zvětšuje, ztrácí ostré okraje a nepravidelně tmavne, takže jsou v ní tmavší a světlejší místa. Později se začne vyvyšovat nad okolní kůži, povrch může popraskat, začíná svědit a samovolně drobně krvácet. Krvácení už je velmi závažný příznak a znamená, že nádor pronikl do krevních cév a může dojít k rozsevu zhoubných buněk do těla.

Každé mateřské znaménko ale jistě není nebezpečné…

Každý člověk má na těle desítky znamének a kdykoliv v průběhu života mohou vzniknout další. Většina není nebezpečná a melanom z nich nikdy nevznikne. K lékaři je třeba jít vždy, když se mateřské znaménko začne měnit – zvětšuje se, mění barvu, vystupuje nad povrch, krvácí. Změny probíhají zvolna, řadu týdnů, takže není třeba běžet s mateřským znaménkem na pohotovost. Ale zase nelze návštěvu lékaře dlouho odkládat.

Návštěvu lékaře doporučujeme i tehdy, když dojde k náhodnému poranění některého znaménka nebo když je znaménko na kůži nevhodně uloženo, například když je trvale drážděné gumou od prádla. Často se v těchto případech doporučuje preventivně znaménko odstranit. Včasné odstranění rizikového znaménka je velmi jednoduchý úkon, který zachraňuje život.

Co všechno zahrnuje ochrana proti slunečnímu záření?


Nepobývat dlouho na slunci. A když už na slunce musíme, tak vybavení tmavými brýlemi s UV filtrem, kloboukem nebo kšiltovkou, lehkým oblečením chránícím zejména tělo a ramena a natření ochrannými krémy. Mezi desátou až čtrnáctou hodinou bychom měli v letních slunečných dnech být raději v budovách anebo ve stoprocentně zastíněném prostoru. To platí zejména pro děti. Nedejme se zmást tím, že třeba u vody často pofukuje vítr a zejména po koupání nám vůbec není horko. Účinky slunečního záření jsou ve vodě ještě výraznější.

Jak se tedy můžeme proti nadměrnému slunečnímu záření bránit?

Pomohou ochranné krémy. Obsahují totiž filtry, které zachytí zejména UVB záření. Číslo ochranného faktoru znamená násobek doby pobytu na slunci, než dojde ke zčervenání kůže. Například ochranný faktor 15 zvýší dobu relativně bezpečného pobytu na slunci patnáctkrát oproti ne〜ošetřené kůži.

 

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: oleg.kapinus@denik.cz