Nadace SYNOT rozdělila v pátek večer díky grantovému programu mezi 160 organizací a jednotlivců z oblasti zdravotní a sociální Slovácka a Valašska dva miliony korun.

Stalo se tak po skončení slavnostní programu, který ve velkém sále Klubu kultury Uherské Hradiště umocnilo vystoupení dua Vojodeyl, mužského pěveckého sboru Slavkovjané, dvou mladých tanečníků, Terezky a Tomáše z Tanečního klubu Rokaso a žáků hradišťské „zušky“.

„O zdravotní a sociální grant je již od doby jeho vzniku vysoký zájem. Do sídla nadace přicházejí každým rokem stovky žádostí o finanční podporu. Stále se na nás obracejí noví a noví žadatelé z Valašska i Slovácka, kteří své žádosti v mnoha případech posílali na poslední chvíli,“ řekl zakladatel Nadace SYNOT a senátor Ivo Valenta.

Podotkl, že tentokrát byl prodloužen termín pro zpracování a odevzdání grantových žádostí.

Podpořeni byli podle jeho slov téměř všichni žadatelé, kteří splnili stanovené podmínky.

„K nejčastěji obdarovaným subjektům patří nemocnice, zdravotnická, sociální a rehabilitační zařízení, dále domovy pro seniory, ústavy a speciální školy. Nechybí mezi nimi ani mentálně a fyzicky hendikepované děti a dospělí,“ informovala Magda Pekařová, tisková mluvčí Skupiny SYNOT.

V minulých letech udělila Nadace řadu speciálních cen.

A nebylo tomu jinak ani tentokrát.

Laureátkou Ceny Nadace SYNOT 2017 za celoživotní přínos v oblasti zdravotní a sociální se stala Milena Marečková, která už sedmadvacet let pracuje jako vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Vincentinum.

„Chtěla bych za udělení ceny poděkovat. Bylo pro mě obrovskou radostí a ctí převzít z rukou pana Valenty cenu, která mě povzbudila k tomu, abych se i nadále snažila pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují,“ popsala své pocity nová laureátka nadační ceny.

Slovy chvály na její adresu nešetřil ředitel Sociálních služeb Uherské Hradiště Bronislav Vajdík.

„Milena Marečková je úžasně obětavý člověk. Pro práci s hendikepovanými lidmi ve velehradském Domově Vincentinum žije. A toho si moc vážím,“ vysekl jí poklonu Bronislav Vajdík.

Předseda okresní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami Ladislav Hamřík, předsedkyně stejnojmenné místní organizace v Hluku Lenka Pospíšková a Vlasta Husaříková z velehradské organizace Svazu tělesně postižených se nechali slyšet, že nadační příspěvky jsou pro členy jejich organizací vítanou pomocí při organizování rekondičních a ozdravných pobytů.