„Doslova v žalostném stavu byl v budově strop, topení a elektroinstalace. Objekt, který byl postaven z takzvaných boletických panelů, volal také po nových oknech, dveřích a fasádě,“ uvedl starosta.

Sen nedakonických zastupitelů o omlazení kulturního domu, jehož vznik se datuje do roku 1974, a půdní vestavbě devíti bytů se začal vyplňovat pouze s postupným získáváním dotací. „Pokud bychom na ně nedosáhli, asi by objekt chátral dál. Bez dotací bychom se do rekonstrukce, která si vyžádá bezmála třicet milionů korun, pustit nemohli. V obecní pokladně tolik peněz nemáme,“ nechal se slyšet Smělík.

Dotační politika podle něj výrazně zabodovala už při montáži tepelného čerpadla, které bude schopné vytopit jak kulturní stánek a byty nad ním, tak do budoucna i plánovanou přístavbu zdravotního střediska a domu s pečovatelkou službou.

„Pod novou střechou kulturního domu bude do konce letošního roku vybudováno devět bytů, z nichž pět bude dvoupokojových, jeden třípokojový a tři jednopokojové. Budou sloužit vymezeným osobám, které nesmí vlastnit žádný majetek,“ objasnil starosta. Téměř pětimilionovou dotaci na nové byty dostane obec ze Státního fondu životního prostředí Olomouc. Jeden a půl milionu „vysají“ z obecního rozpočtu.

Podle vyjádření starosty by měl kulturák dostat do července nový kabát a v jeho zrekonstruovaném interiéru by se už měla konat hodová zábava.

Výrazně omlazený společenský sál kulturního domu bude po bezmála dvou letech sloužit žákům tamní školy jako tělocvična. „Neutěšený stavebně technický stav kulturního domu neodpovídal současným nárokům a jeho vzhled moderním představám o funkčním kulturním centru obce. Rekonstrukce objektu včetně půdní vestavby bytů přijde na 29 milionů korun,“ poznamenal nedakonický starosta.