Na to reagovalo vedení Krajského ředitelství policie Zlínského kraje a na poslední květnový den svolalo do Uherského Hradiště členy petičního výboru, kde se snažilo Straňanům nabídnout pomoc.

„Petičnímu výboru byla přislíbena podpora k získání grantu na kamerový systém, jehož provoz bude řídit Policie ČR. Na získání grantu bude mít velký podíl obec, která musí o tento grant zažádat. Proto i obec bude mít schůzku s Policii ČR, aby projednali další postup,“ píšou členové petičního výboru ve zprávě zveřejněné na facebookové straně Strání.

V reakci na toto prohlášení starosta obce Antonín Popelka Deníku sdělil, že vedení tamní radnice řeší s Policií ČR bezpečnostní situaci svých obyvatel už několik let. Zavedení kamerového systému vnímá jako velkou, ale ne samoúčelnou pomoc při omezení krádeží. „Vloni naši žádost o grant zamítli až v Praze, prej jsme nesplnili kritéria prevence kriminality,“ postěžoval si Antonín Popelka. K tomu doplnil informace krajský protidrogový koordinátor a koordinátor prevence kriminality Zlínského kraje Petr Horyanský.

„Obec Strání si požádala o poskytnutí dotace v rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni pro rok 2017. Vzhledem k tomu, že tento dotační titul obecně administruje Ministerstvo vnitra, kraje byly do loňského roku pouze místem, jejichž cestou byly projekty předkládány,“ uvedl Petr Horyanský. Ten odkázal na výsledky Programu prevence kriminality na místní úrovni pro rok 2017, zveřejněné ministerstvem vnitra.

„Podpořeny byly pouze žádosti, které obdržely 40 a více bodů,“ píše se ve výše uvedeném Programu prevence kriminality s tím, že žádost Strání obdržela pouhých 20 bodů.

Antonín Popelka Deníku poté prozradil, že pokud nebude vyhlášen dotační titul, jenž by pořízení kamer v obci podpořil, pořídí Strání monitorovací systém z vlastních finančních zdrojů. „Víme, že instalací kamer sice zloději auta krást nepřestanou, doufáme ale, že se nám podaří krádeže minimalizovat,“ dodal starosta. Strání podle všeho bohužel doplácí na otevřenou hranici se Slovenskem zejména proto, že právě tam drtivá většina vozidel doposud ukradených v jejich vesnici, zamířila, což dokladují záznamy z kamery na tamní bývalé celnici.