Rituál ochutnávání nápoje bohů s vůní slunce se uskutečnil v režii občanské společnosti Vinaři Jarošov a ve spolupráci s jarošovským občanským sdružením.

Vínomilci mohli na výstavě ochutnat 379 vzorků lahodných červených a bílých vinných moků, z nichž dvě třetiny byly vyrobeny z hroznů sklizených na podzim loňského roku. S osmidenním předstihem degustovalo vína pětačtyřicet odborně zdatných porotců, kteří rozhodli o tom, kdo z vinařů si za předložený vzorek odnese z výstavy vín titul šampiona.

V kategorii bílých vín to byl Sauvignon, ročník 2009, výběr z hroznů od Františka Hrni z Buchlovic, mezi červenými víny zvítězil vzorek Zweigeltrebe, ročník 2011, z vinařství ZEAS Polešovice a ze sladkých vín porotcům nejvíc chutnal Ryzlink vlašský, ročník 2006, ledové víno ze společnosti Ráj vína.

„Letos poprvé nebyla výstava pořádána v takzvaném režimu lístků, ale obecná konzumace vína byla zahrnuta ve vstupence, k níž dostali návštěvníci katalog a sklenici na víno,“ uvedl Oldřich Šipka, jeden z pořadatelů jarošovského koštu. Jeho raritou byla červená odrůda Schiraz, která se v regionu pěstuje jen ojediněle. „Jediný vzorek, který bylo možné na výstavě ochutnat, nebyl z hroznů vypěstovaných v České republice. Ty k nám byly dovezeny ze zahraničí a z nich bylo víno vyrobeno,“ mínil magistr Šipka.

 „Pořadatelům se podařilo sehnat na výstavu od producentů opravdu špičková vína. Mezi vzorky, které jsem ochutnal, nebyl ani jediný, o němž bych musel říct, že na výstavu nepatří,“ svěřil se Jaroslav Krátký z Uherského Hradiště.