"Jde o pět mužů, jejich stav je dobrý, čekáme na výsledky testů specializované laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze," uvedl mluvčí nemocnic zřízených Zlínským krajem Egon Havrlant.

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně funguje standardně infekční ambulance v rámci Interního oddělení, která ordinuje každý týden od středy do pátku.

"Vedení nemocnice se na doporučení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje rozhodlo aktuálně posílit její provoz o dva dny, tedy na celý příští týden, kdy bude fungovat od pondělí 9. do pátku 13. března 2020. V dalších týdnech zatím rozšíření provozu plánováno není. Důvodem je přetrvávající sezóna infekčních onemocnění, častější požadavky na odběry kvůli testům na infekční onemocnění včetně koronaviru a také fakt, že v tomto týdnu jsou v regionu jarní prázdniny a po jejich skončení patrně počet požadavků na tento typ vyšetření ještě vroste," vysvětlil dále Havrlant.

Folkloristé ze Slovácka jezdí do Ponte di Legno lyžovat pravidelně. Někteří tam byli už třináctkrát.
Kvůli koronaviru zrušili folkloristé a učitelé z Hradiště lyžování v Itálii

Plošný zákaz návštěv platí v tuto chvíli stále ve zlínské nemocnici s výjimkou porodnice, v Uherskohradišťské nemocnici platí zákaz návštěv na odděleních intenzivní péče. V nemocnicích ve Vsetíně a Kroměříži byly zákazy odvolány a omezení návštěv v tuto chvíli vyhlášeno není.

"Lékaři ale stále kladou důraz na doporučení, aby lidé omezili návštěvy svých blízkých v nemocnicích zejména pak na odděleních s intenzivním provozem, kde se léčí pacienti v nejzávažnějších stavech, a také u starších pacientů. Zavlečená infekce by u nich mohla způsobit závažné komplikace," vysvětlil Egon Havrlant.

Doporučení se týká nejen těch, kteří se necítí být zdraví, ale také každého, kdo se vrací ze zahraničí z oblastí postižených koronavirem.

"Tito lidé by měli zůstat v domácí izolaci, telefonicky by měli svůj stav konzultovat se svým praktickým lékařem nebo s krajskou hygienou a s nimi se dohodnout na dalším postupu. Návštěva nemocnice nebo dalších míst s větším pohybem lidí by znamenala zbytečné riziko šíření případné infekce," vyzval k opatrnosti Havrlant.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník