U rekordních třinácti výhní se za sobotu a neděli vystřídala padesátka uměleckých kovářů nejen z Břestku, České Lípy, Turnovska či Opavy, ale i Slovenska, Polska, Belgie a Norska. „Pracovali volnou tvorbou, jediným limitem byla maximálně čtyřhodinová doba, v níž museli své dílo zhotovit," uvedla jednatelka pořádajícího občanského sdružení HB collegium Libuše Mikulová.

Už poněkolikáté se Buchlovského kování se svou partou zúčastnil Ondřej Stýskal z Chabaní u Břestku. Stejně jako v minulých letech i letos tvořili umělci stylizovanou plastiku.

„Loni jsme dělali kraba, letos jsme se rozhodli pro brouka tesaříka. Jedná se o čistě kovaný kompozit bez dřeva nebo kamene. Poprvé používáme výlučně techniku nýtování, nikoliv svařování. Tím se přibližujeme tomu skutečnému starodávnému kováři," detailně popsal Ondřej Stýskal vznikající dílo, na němž pracoval s kolegy z Velehradu, Modré a Prostějovska.

O víkendu nově vzniklé předměty rozšířily stálou výstavu kovářských prací v prostorách hradu.

„Úspěchu akce pomáhají naše dobré vztahy s belgickými kováři, kteří si Buchlov ihned po prvním ročníku oblíbili. Protože se znají s dalšími zástupci černého řemesla po celé Evropě, víme, že vždycky s sebou přivezou své známé z jiných zemí," vysvětlila Libuše Mikulová, jakým způsobem se týmu organizátorů daří nalákat na Slovácko řemeslníky z ciziny.

Vedle kovářů se na obou hradních nádvořích představili svým umem také platnéři, měditepci a výrobci šperků. Letošní novinkou byla prezentace dvanácti nožířů, kteří kromě výstavy svých řezných nástrojů předvedli také jejich kování, broušení a leštění.

Buchlovské kování je svým tématickým zaměřením v regionu ojedinělým podnikem. Svým rozsahem srovnatelná show se nejblíže uskuteční na konci srpna na hradě Helfštýně. I z toho plyne velký návštěvnický zájem. „Nejvíce se mi líbily vystavené nože. Dnes jsem si ale žádný nekoupil, to až budu trochu větší," konstatoval po prohlídce hradu čtyřletý Filípek Bartek z Ostrožské Nové Vsi.