„Vymysleli jsme ho v roce 2016, protože plesy v naší vesnici několik let nebyly. Ačkoliv kdysi bývaly v naší obci plesy výsadou myslivců, hasičů, sportovců a přátel školy. A tak místní spolek vinařů přišel se spontánním nápadem obnovení plesu v zimním období a vrátit mu lesk těch bývalých,“ zalistoval ve vzpomínkách prezident Vinařů Břestek Petr Ševčík, jeden z hlavních organizátorů březeckých koštů vinných moků.

„Ten letošní, v pořadí už sedmačtyřicátý, se uskuteční na Bílou sobotu, a to 8. dubna v multifunkční sportovní hale Břestek,“ nechal se slyšet viceprezident tamního zapsaného spolku místních vinařů Vladimír Malík.

Dodal, že i v letošním programu Vinařského plesu samozřejmě nechybělo kromě tance a ochutnávání vín natáhnutí vinného moku ze skleněného demižonu speciálně vyrobeným koštýřem zvláště pro ženy. Pro muže tato zábava nebyla.

Fašanky v Uherském Brodě a Drslavicích v roce 2023
Nedělní fašanková divočina v Uherském Brodě i v Drslavicích. Podívejte se

„Plesající mohli ochutnat, ale také si zakoupit exkluzivní vína od hlavního partnera bálu Břetislava Jakubíka ze Zlechova, ale také vinné moky od březeckých vinařů, Edity Martinákové, Petra Ševčíka, Romana a Vladimíra Malíkových.

Ačkoliv ples Vinařů Břestek byl sám o sobě slavnostní událostí, kroužky vinařů, které se sešly u stolů, vedly rozvleklé diskuze nejen o superlativech vín loňského ročníku.

„Úroda hroznů byla podle mého mínění průměrná. Přes léto bylo velké sucho, na v září přišly deště a nastoupily plísně. Kdo zvládl postřiky měl úrodu hroznů dobrou,“ svěřil se Vladimír Malík.

K tanci, koštování vína a pohodě 6. Vinařského plesu si pořadatelé pozvali už podruhé dechovou hudbu Korsičanku. V předcházejících ročnících jim na plesech hrála Zdounečanka a Buchlované.