Pošestadvacáté se tam sešly tisíce lidí, aby utužily přátelství mezi Moravany, Čechy a Slováky. Setkání neslo punc nostalgie a výjimečnosti proto, že si připomínáme letos 100 let od založení společné republiky.

Vzácným hostem byl již zmíněný někdejší slovenský prezident, který naše východní sousedy vedl v letech 2004 – 2014. "Díky československé republice můžeme dnes mluvit o tom, že máme dva samostatné suverénní státy, ve kterých žijí lidé, kteří se dokáží spolupracovat a dokáží se do sebe vcítit.

Moderátorka řekla, že je ráda, že se nezměnily dobré vztahy mezi Čechy a Slovácky. Změnily, jsou lepší.

Politikové si nikdy dříve nedokázali tak pomáhat na poli zahraniční politiky," reagoval na četné dotazy novinářů Ivan Gašparovič. Dodal, že jeho osobně nejvíce těší, že k sobě mají blíž obyčejní lidé, navzájem se respektují a fandí si.

O vzájemném přátelství, spolupráci a i výročí mluvili i ostatní hosté – hejtmani jednotlivých krajů a starostové obcí z nejbližšího okolí.

"Věřím, že lidé z obou stran se ve skutečnosti nikdy neodloučili. Pravým slovem, které označuje náš vztah se Slovenskem, je vzájemnost. Slušní lidé se domluví, těm ostatním je nutné vymezit hranice. Přijměte ode mě proto přání, aby těchto hranic na moravskoslovenském pomezí nebylo zapotřebí," nechal se slyšet předseda přípravného výboru, starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Velká Javořina, nejvyšší vrchol Bílých Karpat, leží na území slovenské obce Lubina.

Její starosta Martin Beňatinský připil na výročí i setkání těmito slovy: Můj otec říkal, když připíjíš při takových příležitostech, vzpomeň si na svoje předky a trochu odlej i do té rodné země, protože všichni jsou tam a my se k nim vrátíme, je třeba na ně vzpomínat v dobrém. Druhý doušek je třeba vypít a užít si života, který žijeme, a to ostatní vypij s přáteli.

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků však nebyly jen o politicích, tisíce lidí se přivedl také program.

Jeho vrcholem bylo vystoupení sourozenců Ulrychových a kapely Javory.

Mimo to se příchozí mohli zaposlouchat do vystoupení dechové hudby Dolněmčanka, SLPT Radošov nebo Bartošova souboru.

Nechyběl ani společný zpěv československé hymny.