Nevynechal tak žádnou akci za posledních 12 let, která se na Velkém Lopeníku konala. V sobotu 22. července to konkrétně bylo Setkání Čechů, Moravanů a Slováků. Kromě něj k rozhledně dorazilo stovky dalších turistů jak ze slovenské, tak české strany hranice.

"Oje to od nás osm kilometrů, takže taková pěkná procházka," usmíval se známý Zabudišovjan. Každému, koho potkal nalil štamprli dobré pálenky. Příchozí se mohli po jedenácté zúčastnit bohoslužby, kterou sloužil březovský farář P. Pavel Vágner. Své kázání zaměřil na svatou Magdalenu, která v sobotu slavila svátek. Podle jeho slov bychom si z ní měli vzít příklad, i když nebyla ctnostnou ženou, nakonec se díky boží pomoci polepšila.

"Čím víc hřešíte, tím víc potřebujete odpuštění a tím většího se vám dostane," nechal se slyšet březovský farář. Po mši si turisté mohli poslechnout ženský sbor z Jankovic, mužský sbor z Korytné a folklorní skupina Novobošáčan. Nechybělo ani občerstvení v podobě guláše, ovarové polévky, buchet a pestré palety nápojů. "termín setkání není pevný, ale vždy je to na konci července nebo na přelomu prázdninových měsíců," sdělil starosta Lopeníku Roman Buček. Letos se na Velkém Lopeníku ještě uskuteční zavírání rozhledny.