Věřící i turisté, mířící na bohoslužby nebo jen na prohlídku do baziliky, museli mezi mělkými prohlubněmi s vodou kličkovat jako po slalomové dráze, aby neměli boty plné vody. Ale ani tak se nevyhnuli tomu, aby si obuv neumazali načervenalým pískem, který prostupoval zpevněnou štěrkovou úpravou.

„Před pár dny tu byly po celonočním dešti také velké kaluže s vodou, ale po pěti hodinách nebylo po nich ani památky. Jen aby už nepršelo,“ neskrývala starost spolumajitelka stabilního stánku s občerstvením Libuše Vaňková z Velehradu, která se choulila do teplého svetru.

Vrásky na čele dělaly včerejší vydatné srážky a chladno i duchovnímu správci velehradské farnosti Petru Přádkovi. „Podle předpovědi počasí by měl déšť ustávat. Národní pouť bude za každého počasí na Stojanově nádvoří před bazilikou. Lidé by se měli tepleji obléci, vzít si s sebou na pouť vhodnou obuv, pláštěnky a deštníky,“ nabádá Přádka návštěvníky pouti k přiměřenému oblečení do počasí, které meteorologové na nadcházející dny předpovídají.

Netajil se tím, že provizorně je upravena pochůzná štěrková plocha pro umístění mobilních zpovědnic před severní zdí baziliky. „Pro svátost pokání, která je označována jako svatá zpověď, máme připraveno deset venkovních zpovědnic. Zpovídat se bude také v bazilice,“ informoval farář Přádka a dodal, že pro poutníky, kteří chtějí přijat Krista v

Rozkopaný terén přikryl písek

Nejsvětější svátosti pod širým nebem, je připraveno pět tisíc hostií. „Oba zadní vstupy do baziliky jsou zpřístupněny od kaple Cyrilky. Koridor podél Vincentina je ohrazen oplocením, pochůzná štěrková plocha ze Stojanova nádvoří k nově budovanému sociálnímu zařízení je zpevněna,“ informoval stavební dozorce Robert Lhotský.

Podle něj jsou všechna staveniště ohraničena tak, aby nebyla přístupna veřejnosti a nedošlo k nějakému zranění. „První červencové dny přinesly oproti dlouhodobému teplotnímu normálu v podhůří Chřibů podprůměrné denní teploty. Spolu s deštěm nedělají radost ani divákům, kteří se těšili na letní kino v Archeoskanzenu Modrá,“ lamentoval jeho správce Lubomír Sláma.

Dny lidí dobré vůle jsou do velké míry, dalo by se možná říci, zcela závislé na počasí. „Proč by nemohli jejich pořadatelé nechat navézt na Stojanovo nádvoří vrstvu sena. Tak to alespoň udělali na rozbahněných lukách před Velehradem v roce 2009 pořadatelé setkání mládeže. Seno by se po pouti dalo lehce shrnout a odvézt,“ rozohnil se Miroslav Krejčiřík. „Já si myslím, že poutníci se nenechají nějakým deštíkem nebo mokrým povrchem prostranství před bazilikou odradit,“ kontroval velehradský farář Petr Přádka.

Deštěm se nenechali zastrašit ani ti, kteří vyrazili na pěší pouť z Hostýna na Velehrad. „Včera, v neděli, nás šlapalo v dešti a blátem sto čtyřicet šest. Jsme do niti promoklí. K archeoskanzenu na Modrou dorazíme v pondělí kolem patnácté hodiny,“ sdělil telefonicky redaktorovi Slováckého deníku páter Jan Peňáz, předseda Matice Velehradské.