Pes, který není v lese nebo v polích na vodítku, může ucítit zajímavou stopu zvěře, ve vesnici zase může utéct za háravou fenkou. Majitel psa pak může běhat, volat nebo propadat panice. Pokud jej pes nenajde, bude se vracet domů na vlastní pěst.

Ve skrytu duše musí doufat, že se psímu mazlíčkovi nic nestalo, že jej přece jenom někdo najde a ohlásí to na obecním úřadě. Proto ten velehradský začal doplňovat evidenci psů o jejich fotografie.

„Dokážeme pak snadněji určit, komu zaběhlý pes patří a kontaktovat jeho majitele. Pokud chtějí lidé zařadit svého pejska do obecní databáze, ať zašlou mailem na info@velehrad.cz fotografii celé postavy psa z boku a detail jeho hlavy, nebo ji mohou doručit v papírové podobě na obecní úřad,“ řekl starosta Velehradu Aleš Mergental ke snadnému určení zaběhnutého psa i lehčímu kontaktování jeho majitele.

Může se ale stát, že se obec o zvíře odmítne postarat, v tom případě je potřeba kontaktovat Policii ČR a požádat ji o asistenci. Volně pobíhající pes totiž může ohrožovat lidi nebo představovat velké nebezpečí pro motoristy.