„Doba, kdy vinaři symbolicky zamykají vinice je ještě daleko, ale my díky teplejším podmínkám v našem skleníku se můžeme radovat z úrody odrůd Vitra, Prim, Ester, Nero, Talisman a Aron už dnes,“ pousmála se vedoucí domova Markéta Kuchařová.

S nápadem uspořádat Skleníkové vinobraní přišel podle jejích slov zaměstnanec domova a zkušený vinař Pavel Borek, který chtěl udělat něco pro propagaci hroznů, o něž se ve skleníku stará. Od myšlenky k realizaci akce nebylo daleko.

„Sklizeň hroznů jsme původně plánovali na desátou hodinu dopolední. Protože ale sluníčko hřálo jako o život, se stříháním hroznů jsme začali po šesté hodině,“ uvedla Kristýna Grebeníčková, sociální pracovnice domova.

V domově se rozhodli, že spojí vinobraní s ukázkami sběru hroznů, jejich mletím, presováním a ochutnáváním moštu. Při tom odpoledne nechyběla ani lidová hudba a zpěv, o což se postarali členové folklorního souboru Lipuše z Jankovic. Každou písničku vyprovodila stovka účastníků vinobraní spontánním potleskem.

„Už jenom stříhání hroznů, ale pak i jejich mletí a presování slibovalo pro mnohé hendikepované obyvatele domova v Buchlovské ulici velký zážitek. Vždyť vinobraní se zúčastnili poprvé ve svém životě,“ sdělil Bronislav Vajdík, ředitel Sociálních služeb Uherské Hradiště.