Zastupitelé obce se správně rozhodli investovat finanční prostředky do vybudování workoutového sportoviště, na němž lze cvičit vlastním tělem a posilovat pouze váhou svého těla.

„Jsme přesvědčeni, že investice do sportu a rozvoje volnočasových aktivit jsou jedny z nejcennějších pro občany různých věkových kategorií,“ uvedl velehradský starosta Aleš Mergental.

A tak v červenci začalo v sousedství základní školy vyrůstat nové sportoviště, které by mělo podpořit sportovní a rekreační vyžití dětí, mládeže i dospělých Velehraďanů, ale i jeho návštěvníků.

O slavnostní otevření workoutového hřiště se postarali exhibičním vystoupením současný i loňský mistr republiky ve street workoutu, a to Daniel Hanák s Tomášem Labajem. Za vše hovořily jejich bezkonkurenční postavy, ale také to, co s nimi při exhibici dokázali udělat, nad čím děti i dospělí kroutili nevěřícně hlavami.

„Všechny prvky, které může člověk ve workoutu dokázat, vycházejí ze čtyř základních cviků. Jde o přítah, dip, klik a dřep, ale nelze zapomenout ani na střed těla, takzvané core. Pro někoho jsou těžké přítahy a silové prvky, pro jiného zase třeba freestyl,“ upozornil Daniel Hanák.

Netajil se tím, že za cvičením na workoutové sestavě je ale spousta dřiny. Zpočátku je vždycky lepší cvičit workoutové cviky s někým, kdo mu při cvičení pomůže.

Nikdy by začátečník street workoutu neměl z bezpečnostních důvodů cvičit na sportovišti sám.

Oba mistři republiky ve zmíněném sportu zdůraznili, že na workoutovém hřišti mohou cvičit začátečníci, pokročilí, mladí, staří i hendikepovaní lidé.

„Lokalita pro tohle krásné cvičiště dobře zvolena. Děti, které dnešní exhibici mistrů republiky zhlédly, získaly mnoho námětů, co všechno mohou cvičit, aby si vypracovaly tak krásná těla, jako zmínění šampioni,“ nechala se slyšet Gabriela Kohoutková, učitelka tělocviku na ZŠ Velehrad.

Za příznivého počasí lze hřiště, k němuž patří ještě čtyři protahovací stroje, využívat prakticky celoročně. Celkové náklady na vybudování sportoviště pod širým nebem činily 420 tisíc korun, které obec vynaložila ze svých zdrojů.