VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Velehradě hledají strom poutní obce

Velehrad /FOTOGALERIE/ – Představit široké veřejnosti nejkrásnější Strom Velehradu i jeho příběh, ale také upozornit ji na potřeby stromů v životním prostředí obce, to je cílem ankety, kterou v pátek na svém výročním rokování vyhlásily organizace Svazu tělesně postižených (STP) a Svazu postižených civilizačními chorobami (SPCCH) na Velehradě.

29.3.2015
SDÍLEJ:

LADIES BUDU. Na výroční schůzi zapěl několik písní pěvecký sbor z Domova důchodců Buchlovice. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Do skončení schůze na ni zareagovalo 65 členů, kteří už vyplněný hlasovací lístek odevzdali. Obyvatelé obce, školy a instituce si mohou Strom Velehradu vybírat až do konce dubna a hlasovací lístek odevzdat na obecním úřadě. Ve vesnici je několik stromů, které jsou její neodmyslitelnou součástí, její historie i života tamních obyvatel.

„Nominována byla lípa nad Velehradem, lípa, kterou v bývalé klášterní zahradě zasadil v dubnu 1990 papež Jan Pavel II., ale i nedaleko od ní rostoucí dva jinany dvoulaločné," informoval Václav Pecka, místopředseda velehradských organizací STP a SPCCH.

Poznamenal, že před devíti lety vyzvaly zmíněné organizace občany k hlasování o Stromu Velehradu. Tím se stala stařičká lípa v centru obce. Ta musela být vzhledem ke značně ztrouchnivělému kmenu 8. ledna 2011 pokácena. Z pařezu o průměru 140 cm, který po lípě na návsi zůstal, je dodnes patrné, že strom už stál jen silou vůle.

Protože v obci od té doby Strom Velehradu chybí, mohou si jej Velehradští znovu zvolit a na zadní stranu anketního lístku ještě připsat i krátký příběh, pověst nebo výpověď o osobním vztahu ke stromu, pro nějž budou hlasovat.

„Cením si toho, že velehradské organizace STP a SPCCH vyhlásily anketu Strom Velehradu. O jejím průběhu budeme informovat veřejnost na stránkách obce. Věřím, že ankety se zúčastní co nejvíce obyvatel naší vesnice," okomentoval vyhlášený průzkum mezi lidmi Aleš Mergental, první muž Velehradu, který se sněmování organizací STP a SPCCH zúčastnil.

Ocenil, mimo jiné také to, že lidé zdravotně i tělesně postižení nacházejí ve zmíněných organizacích smysl svého života. Jejich výroční schůzi přišel písničkami pohladit rokový pěvecký sbor Ladies BUDU z Domova důchodců Buchlovice, který má na svém kontě 10 natočených cédéček, nespočet vystoupení, kupříkladu s Lucií Bílou, v Senátu Parlamentu ČR, v naší vlasti i v zahraničí.

Autor: Zdeněk Skalička

29.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT