Poté, co generální vikář Olomoucké diecéze Josef Nuzík, předseda organizačního výboru soutěže Josef Vaculík a sekretář pořádající Matice velehradské Petr Hudec předali ocenění vystavovatelům vín, jejichž vzorky dosáhly nejvyššího bodového ocenění, mohli ve Slovanském sále Stojanova gymnázia na Velehradě ochutnávat fajnšmekři první doušky z pětasedmdesáti exkluzivních mešních a košer vín z Česka, evropských a zámořských zemí. Koštovat mohli také další desítky vín nesoutěžních, darovaných sponzory.

Na stovky milovníků dobrého vína čekalo plno labužnických zážitků. Největší zájem byl o vítězný vzorek mešního vína Samos, ročník 2010, od rakouského výrobce a vystavovatele Stift Klosterneuburg, kterému porotci přiřkli 92 bodů ze sta možných. „Degustátoři vyhodnotili také nejlepší kolekci vín. Ta byla od vystavovatele Karmelitánského nakladatelství z Dačic, jejíchž výrobcem byla Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo,“ informoval Hudec. Ocenění se dostalo také celkově nejlepším vínům v kategorii bílých, červených, růžových, tichých a speciálních vín.

Na výstavě bylo zastoupeno 63 víny mešními, jedenácti košer víny a jedním liturgickým dvanáct zemí Evropy, Izrael z blízkovýchodní Asie a ze zámoří USA. „Soutěže se zúčastnili jen oprávnění čeští a zahraniční výrobci mešních a košer vín. Největším počtem vzorků, čtyřiceti, se na výstavě prezentovala Matice velehradská. Po jednom vzorku obeslali soutěž výrobci vína z Rakouska,“ referoval člen organizačního výboru výstavy Josef Kadlčík. Podotkl, že víno Samos, ač jako jediné doputovalo z Klosterneuburg, se stalo absolutním vítězem Cisterciácké pečeti. A nebylo to v průběhu pěti ročníků této jediné speciální mezinárodní soutěže poprvé, ale už počtvrté.

„Arcibiskupství olomoucké těší, že se tato výstava koná už popáté. Vystavují se zde opravdu kvalitní vína, která církev po staletí užívá. A s církví je vždycky spojeno to, co je hodnotné,“ svěřil se generální vikář Josef Nuzík.

„Novinkou letošního ročníku Cisterciácké pečeti byla už minulou neděli změna degustačních prostor, ale také místnost, v níž samotná výstava vín probíhá,“ poodhalil zákulisí Petr Hudec. „Sál, v němž jsme vína degustovali, byl bez rušivých efektů. Velehradským by jej mohla závidět řada českých pořadatelů degustace vín,“ dodal sebejistě garant výstavy Pavel Vajčner.

Ačkoliv ochutnávání vína ve Slovanském sále se celé řadě návštěvníků líbilo, byli i tací, kteří by dali přednost sklepu po klášterem. „Myslíme si, že víno patří do sklepa. V tom pod Stojanovým gymnáziem se nám v minulých ročnících víc líbilo. Slovanský sál ať slouží k pořádání kulturních akcí,“ pustili se na tenký led kritiky Jan Veselý z Otrokovic a manželé Balážovi z Hodonína.