Letos budou umocněny oslavou 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. V pořadí už čtrnácté Dny lidí dobré vůle budou největší prezentací hlavních oblastí občanského života v naší zemi, ale také největšími oslavami svého druhu u nás. Exkluzivní rozhovor k nadcházejícím Dnům lidí dobré vůle Velehrad 2013 poskytl Slováckému deníku jejich hlavní organizátor a tajemník projektu Josef Kořenek.

Tisíce věřících se těšily na to, že se v poutním Velehradě setkají s papežem Františkem. Ten ještě v dubnu reagoval na osobní pozvání českého velvyslance ve Vatikánu Pavla Vošalíka slovy: „Mohlo by být." Ze stručného vyjádření Svatého otce, které v dubnu sdělil šesti stovkám kněží z Česka při zahájení jejich národní pouti kardinál a primas český Dominik Duka, měli všichni radost. Tu neskrývali ani organizátoři oslav a stavebních proměn centra posvátného Velehradu. Dnes už je jisté, že papež František na Velehrad nepřijede. Víme už takéj kdo jej bude při oslavách zastupovat. Které další osobnosti společenského a politického života na Velehrad ve dnech 4. a 5. července zavítají?

Papeže zastoupí kardinál Josip Bozanić, záhřebský arcibiskup, který pronese své kázání v češtině, což vidím jako velkou poctu, tato skutečnost nebývá častá. Dále se zúčastní biskupové ze Slovenska, Polska, Německa, Maďarska, Slovinska, Ukrajiny a Ruska. Přijede také zátupce generálního ředitele UNESCO pan Jacques Rao. Dále účast na velehradských oslavách přislíbili vrcholní představitelé státní správy prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Mirka Němcová, ministr financí v demisi Miroslav Kalousek, zlínský hejtman Stanislav Mišák a další.

Ve Stojanově gymnáziu Velehrad bude prý k vidění kopie unikátního Relikviáře sv. Maura. Kdo jej vytvořil?

Tuto jedinečnou edukativní pomůcku, kterou kopie Relikviáře sv. Maura je, vytvořili pro zámek a hrad Bečov odsouzení z Věznice Horní Slavkov a na dva dny bude na Velehradě díky duchovním z Vězeňské duchovní péče, kteří pracují s uvězněnými.

Při Večeru lidí dobré vůle na nádvoří před bazilikou, který se stane součástí oslav svátku slovanských věrozvěstů, vystoupí řada umělců a představí tam projekty, kam letos poputují peníze z humanitární sbírky.

Během koncertu se představí tři projekty, na které bude možné přispět formou DMS. Jsou to: Adopce nablízko aneb Pomocí blízkých pomáhejme daleko, České katolické biblické dílo a Nadační fond ADIUVARE. Na pódiu vystoupí umělci nejen z České republiky, ale také z Estonska, Itálie a Slovenska. Konkrétně se můžeme těšit na stálici velehradských oslav Jiřího Pavlicu s Hradišťanem, na Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka, významného českého barytonistu, sólistu Národního divadla Romana Janála, renomovanou koncertní pěvkyni Simonu Houda-Šaturovou (Slovensko), jednoho z nejžádanějších barytonistů současnosti Franca Vassallu (Itálie) a mladou mezzosopranistku Kai Rüütel (Estonsko), která měla již svou premiéru v Královské opeře v Londýně. Program je určitě atraktivní a dramaturgie, pod vedením Jiřího Pavlici, velmi citlivě připravená k tomuto významnému výročí!

Ke Dnům lidí dobré vůle bude už potřinácté patřit mezinárodní setkání vozíčkářů. Kolik by jich mělo do poutního Velehradu přijet? Zavítají mezi ně i vozíčkáři ze sousedních zemí? Kdo bude setkání moderovat, kteří umělci nebo představitelé veřejného a politického života mezi ně zavítají?

Setkání bude již potřetí moderovat herec Filip Tomsa a zahraje Cimbálová muzika Pentla, přijedou i vozíčkáři z okolních zemí a pozdravit vozíčkáře přijde samozřejmě pan hejtman Zlínského kraje Stanilav Mišák anebo v nové roli paní Livia Klausová. Nebudou chybět zástupci Českého velkopřevorství Suverénního řádu maltézských rytířů.

Cyrilometodějský program by mělo obohatit promítání historického doku-dramatu Cyril a Metoděj Apoštolové Slovanů, které se uskuteční v Archeoskanzenu Modrá. Před 14 dny tam promítli první a čtvrtý díl, který to bude nyní? Zúčastní se promítání někteří herci nebo režisér s producentem?

Ano, určitě přijede pan Viktor Krištof, hlavní producent filmu a zástupce produkční společnosti Three Brothers.

Ve Stojanově gymnáziu se uskuteční několik výstav, prezentace církevních hnutí a komunit. Měl by tam být také misijní jarmark a takzvané štrúdlování? Mohl byste poslední dvě aktivity trochu přiblížit?

Misijní štrúdlování stojí na tom, že lidé si pochutnají na domácím štrúdlu a finančně tak přispějí hladovějícím dětem v misiích. Na jarmarku zase budou k mání nejrůznější výrobky či misijní materiály a jejich koupí může každý přispět na papežské misie.

Jaká lákadla nabídnou Dny lidí dobré vůle dětem? Co bude pro ně největším tahákem?

Pro děti bývá každoročně připraven program Velehrad dětem, tentokrát s podtitulem S Cyrilem a Metodějem vážně nevážně, který nabídne např. cyrilometodějskou soutěž nebo interaktivní výstavu Po stopách Cyrila a Metoděje. Oblíbená je i dětská fotografická soutěž a samozřejmě nejrůznější hry, soutěže, hlavolamy. Pro starší děti, hlavně pak slečny, připravuje zajímavý program časopis IN!. Ten mimo jiné láká na vystoupení mladého zpěváka Daniela Mrózka (v 17.00). Pro děti je pak určena také aoutěž ve fotbalových dovednostech a pro celou rodinu cestovatelská soutěž Velehradský pas. V něm mohou děti i s rodiči vyhrát zájezd k moři.

Zatímco v prvních šesti ročnících přepisovali lidé bibli ve stanu na severním nádvoří před bazilikou, už třetím rokem se tak bude dít v Muzeu bible Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje. Zůstane ručně přepsaná Bible na Velehradě? Kolik let by se mohla bible ještě přepisovat?

To nedokážu odhadnout, zájem je vždy veliký, já se domnívám, že v letošním roce dojde k velkému posunu, takže je možné, že je to otázka dvou tří let?

Je na Velehradě a v Uherském Hradišti zajištěn dostatek míst pro ubytování poutníků?

Pro poutníky jsou k dispozici nejen penziony v okolí Velehradu a Hradiště, ale také nově vytvořené stanové městečko v bezprostřední blízkosti konání Dnů lidí dobré vůle, konkrétně na ploše u cyklostezky Tupesy a na louce naproti hájenkám. Všechny důležité informace o ubytování, dopravě, úschovně kol atd. jsou na webu www.velehrad.eu.

Určitě doporučujete poutníkům, aby využili k dopravě poutní autobusy, které budou mít možnost přijet až na Velehrad?

Ano. Autem se až na Velehrad nikdo bez speciální povolenky nedostane, na to nejsou na Velehradě kapacity, budou připravena odstavná parkoviště, ale ani ta nejsou nafukovací. Proto doporučujeme zvolit raději kyvadlovou dopravu autobusy. Jízdní řády a bližší informace najdete na webových stránkách Dnů lidí dobré vůle.

Je zajištěno dostatečné množství odstavných parkovišť pro osobní automobily návštěvníků Dnů lidí dobré vůle?

Odstavná parkoviště budou na silnici I/55 Tovární ve Starém Městě a v obci Tupesy (hřiště). V případě plného obsazení těchto dvou pak počítáme se zřízením náhradních odstavných parkovišť na místní komunikaci ulice Východní ve Starém Městě a na silnici I/50H ve Starém Městě Zlechov.