„Při studiu na univerzitě třetího věku jsem mohl proniknout hluboko do tradic a křesťanských svátků. Při přednáškách a studiu nejrůznějších materiálů se mi doslova a do písmene otevřel nový svět," svěřuje se Václav Řezáč.

Ač je vyučený elektrikářem, jeho snem bylo udělat si maturitu a posléze studovat teologickou fakultu. Ale člověk míní, život mění. Léta běžela. Ve svých jednapadesáti, kdy se rozhodl studovat, už po maturitě netoužil. Uspokojení mu přineslo to, že byl spolu s Janem Horváthem přijat ke studiu na univerzitě třetího věku na Obchodní akademii Uherské Hradiště. „Oba jsme jejím absolvováním dokázali, že ač jsme zdravotně postižení, zdaleka ještě nepatříme do starého železa," neodpouští si Václav poznámku.

Své dětství i útlé mládí prožíval v Dolních Bojanovicích, kde byl vychováván v křesťanské víře. „Dodnes mám tradice spojeny především s křesťanskými svátky a jimi jsem se také zabýval ve své závěrečné práci, kterou jsem letos zakončil studium univerzity třetího věku," poodhaluje Václav Řezáč něco málo ze své životní filozofie.

Absolvoval univerzitu třetího věku

Se svým kamarádem Janem Horváthem z Domova Vincentinum a dalšími spolužáky sdíleli společné hodiny přednášek. Zásluhou pedagogů udělali pořádný krok k pochopení dané tematiky. „Díky za tuto možnost! I když jsem v jádru tichý člověk, jsem vděčný za každou pozornost, jež mi přibližuje seznámení s mnoha lidmi, které bych na ulici nepotkal nebo je minul bez povšimnutí," stručně hodnotí Václav téma Kultura a křesťanství na univerzitě třetího věku.

„Žiji už dvaadvacet let v poutním Velehradě, který je spojen s bohatou tradicí, zejména s příchodem sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jsem hrdý na to, že jsem úspěšně absolvoval univerzitu třetího věku právě v jubilejním cyrilometodějském roce," dodá Václav Řezáč, muzikant, zpěvák, zahrádkář a kutil všeho druhu.