„Nápad přišel od našeho tajemníka Romana Ostrézího, a to u příležitosti oslav dvě stě let od bitvy u Slavkova,“ upozornil bzenecký starosta Pavel Čejka.

Ten při přehlídce vojsk tří císařů citoval Paměti města Bzence zpracované páterem Josefem Hanákem. „Začátek devatenáctého století byl neblahý. Objevily se Napoleonské války, které zpustošily Evropu. Ani Morava nebyla ušetřená a také na Bzenec dolehly veškerou svou tíží,“ připomněl Čejka Hanáka.

Víno bylo prý v té době po vylisování tak kyselé, že se vylévalo. Navíc Bzenec musel vyživovat před bitvou i po ní francouzské a rakouské vojáky. „I dnes k nim budeme štědří, ale musejí ukázat řádné vojenské vystupování. Těšíme se na jejich ukázky boje a ve večerním čase už mohou společně s námi holdovat alkoholu. Jsme rádi, že je návštěvníků čím dál více a už teď se těšíme na další ročník Svatomartinských slavností,“ řekl bzenecký starosta.

Slavnosti začaly už v pátek ochutnávkou vín ve sklepech pod Sokolovnou, která pokračovala i v sobotu. To už farář Cigoš světil letošní mladá vína. A za doprovodu cimbálové muziky dospěly bzenecké slavnosti až k vyhlášení vinařské Superstar, tedy nejlepšího mladého vína.