Vrtná souprava se nedaleko kaple sice dala do práce podle Aleny Střenkové z Matice svatoantonínské s několika- měsíčním zpožděním, až začátkem letošního května, o to větší nadšení zavládlo, když na pramen narazila už po několika dnech.

„Vodu objevili už ve 47 metrech, a to je dobře, vrtat ale budou ještě alespoň o dvacet metrů níž, aby byl rezervoár dostatečný. Je vidět, že se proutkař nemýlil,“ řekl Deníku farář blatnické farnosti Zdeněk Stodůlka.

Nová studna podle jeho slov doplní již dvě stávající. „Vody v nich ale ubývá a nestačí pokrýt spotřebu, především o poutích, kdy musejí být především sociální zařízení k dispozici velkému množství poutníků,“ poznamenal farář.

Už vloni měli strážci poutní kaple zakázáno čerpat vodu do nádob a při letošní hlavní pouti v neděli 16. června to nebude lepší. „Obsluha vrtné soupravy přerušila o poutním víkendu práci a pokračovat budou v příštím týdnu,“ dodal Zdeněk Stodůlka.

Zásadní změna podoby čeká kašnu na hradišťském náměstí Míru před sportovní halou. Přijde o své tři dominantní pylony symbolizující stupně vítězů. Důvodem je jejich havarijní stav.
Havarijní stav připraví kašnu v Hradišti o tři dominantní pylony

Úspěšná byla v uplynulých měsících podle zpráv od Matice svatoantonínské také sbírka na zaplacení vrtu.

„Díky štědrým dárcům a přízni obecních úřadů se v projektu ČSOB podařilo nastřádat na vrt nové studny na Svatém Antonínku 234 452 Kč a zvítězit v daném regionu. ČSOB nám věnovala částku 50 000 Kč. Vybraná suma a dar ČSOB přišly v pořádku na účet Matice. Lidé, kteří nestihli přispět v rámci projektu, zasílali peníze na účet Matice,“ informuje blatnická farnost na svém webu.

Tam také vysvětluje ono zpoždění, které v souvislosti se zahájením vrtání nastalo.

„Podle původního plánu měla firma Moravský zeměvrtný závod z Určic na kopci vrtat na podzim roku 2018, což se nezdařilo. Místo standardní doby 23 týdnů se pracovníci zdrželi téměř půl roku v nedalekých Těmicích při zajišťování pitného zdroje pro celou obec.

Vrtat novou studnu není jednoduché.

Mysleme na naši novou studnu ve svých modlitbách.

Svěřme ji Bohu prostřednictvím sv. Antonína a služebníka Božího P. Šuránka, který se na kopání studny v 70. letech minulého století sám podílel. Nová studna bude dar, který zde zanecháme další generaci,“ vzkazuje text na webu blatnické farnosti.

Poutní místo Sv. Antonínek vloni slavilo 350 let od posvěcení základního kamene pro svou rotundu sv. Antonína Paduánského v roce 1668. Pouť ke cti sv. Antonína byla na Sv. Antonínku 13. června.

Celebrantem hlavní pouti ke cti sv. Antonína bude v neděli 16. června od 10.30 hodin Mons. Josef Žák, spirituál kněžského semináře v Praze.

Vrcholem festivalu TSTTT byl 41. ročník Fotografické soutěže
Fotografie, kaktusy, ekologie, další ročník TSTTT je minulostí