„V blízkosti vjezdu na parkoviště jsme vytáhli ze čtyřmetrové hloubky pět dubových ručně otesávaných dvoumetrových kůlů, které mohly být součástí opevnění, ale také třeba částí konstrukce lávky nebo mostu, neboť směřují k bývalému ramenu řeky Moravy. Podle hloubky, ve které jsme je nalezli, by předběžně mohly pocházet z období Velké Moravy, ale vše budeme v nejbližších týdnech upřesňovat,"
prozradil k jednomu z nálezů Miroslav Vaškových, vedoucí oddělení archeologie Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Mimo to se argeologům na staveništi podařilo zajistit také čtyři opracované pískovcové kvádry o hmotnosti zhruba půl tuny, které s největší pravděpodobností pocházejí z původní stavby Kostela Svatého Jiří.
Samotné staveniště je pod bedlivým dohledem archeologů už od samotného počátku. „O nálezech vím zatím jen zprostředkovaně, protože jsem momentálně mimo republiku, ale veškeré práce probíhají ve spolupráci s historiky," sdělila krátce ze zahraničí Zdenka Chrástková zastupující investory, kteří za stavbou nové víceúčelové budovy stojí. Že staveniště nejspíš odkryje zajímavé nálezy, prozradily už zdi a sklepní okna bývalého měšťanského pivovaru, které se objevily krátce po zahájení prací. „Veškerou činnost monitorujeme a dokumentujeme už od samého počátku, máme například již více jak tisíc fotografií. V případě městského pivovaru se bohužel jedná o zcela zdevastované ruiny," sdělil Miroslav Vaškových. Jeho kolegyně, historička Blanka Rašticová, osud tohoto objektu ještě více přiblížila. „Pivovar v Hradební ulici i se sladovnou byl postaven v letech 1879 až 1887. V roce 1921 však jeho velkou část zničil požár a postupně se z něj stal jen sklad pro pivovar v Jarošově," popsala historii objektu Blanka Rašticová. V roce 1978 byl pak areál městského pivovaru zcela zbourán a na jeho místě vyrostl Sdružený klub pracujících, dnešní Klub kultury. Ten zahájil provoz v roce 1986.
Oficiální název nového objektu v centru Hradiště bude Šestka. Za současnými pracemi stojí skupina šesti investorů, kteří projekt připravovali dlouhých 15 let. Výstavbou šesti nových měšťanských domů se má podle nich tvář Hradební ulice opět přiblížit svému původnímu charakteru „ulice". Rozsáhlé volné prostranství v této lokalitě vzniklo až na konci 70. let minulého století, kdy došlo k demolici původního měšťanského pivovaru. Mimo současnou etapu prací by měly v budoucnu následovat dvě další, v rámci kterých vyrostou dva objekty, které tak společně s tím současně budovaným vytvoří tvar velkého U.