Podle ornitologů se jedná o zcela unikátní jev, který z minulosti nepamatují. „Nejsem si vědomý toho, že by k podobné situaci v posledních desetiletích došlo. Podobně to vnímají i zkušení ornitologové, se kterými jsem na toto téma polemizoval," poznamenal vedoucí Odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice Květoslav Fryšták. Ptáci v České republice uvízli při jarním tahu do Severských oblastí. Kvůli tuhé zimě a nízké zásobě krmiva zůstávají v regionu, a nemají energii na odlet. „Jedná se například o kulíky zlaté, čejky, jespáky a další ptáky. Tito ptáci mají pouze omezenou energetickou zásobu a pokud se v krátké době nedostanou k potravě, tak jim hrozí uhynutí. Například menší zpěvní ptáci mají zásobu energie zhruba na jeden den a v případě nedostatku potravy je jejich životnost omezena na zhruba čtyřiadvacet hodin," vysvětlil Květoslav Fryšták.

Také uherskobrodský ornitolog Pavel Šimčík potvrdil, že aktuální počasí s ptáky hraje smrtelně nebezpečnou hru. „V regionu zůstaly tisíce čejek nebo i kulíci zlatí a kulící bledí," poznamenal Pavel Šimčík. Kulíci zlatí se v Česku objevují většinou v menších hejnech nejčastěji koncem března a začátkem dubna v době jejich jarního tahu na sever. Jejich výskyt je obvyklý i na podzim na přelomu října a listopadu, kdy táhnou do svých zimovišť.

Nevídaný počet ptáků zaznamenal u krmítka na dvoře svého rodinného domu i Rostislav Pospíšil z Uherského Hradiště. „V období kolem Vánoc mi na krmítko přilétali hlavně vrabci a sýkorky. Teď to u krmítka vypadá jako v ptačím Babylonu. Přikrmují se tam desítky druhů ptáků, nechybí mezi nimi brkoslavi, kvíčaly, stehlíci, zvonci i pestrobarevní jedinci, které jsem nikdy v životě neviděl," poznamenal Cupák.

Ornitologové přiznávají že efektivně pomoci „ptačím bezdomovcům" je velmi obtížné. „Nejvíce by pomohlo, kdyby se zlepšilo počasí. Ptákům stačí k doplnění zásob například ozobávání pupenů stromů a keřů. Lidé by také měli ptáky sami přikrmovat, a to co možná nejvíc," radí ornitolog Květoslav Fryšták.