O první výstavu vín v roce na Slovácku, 60. ročník kudlovické výstavy vinných moků, nesoucí 21 let název Valentýnská, přišli v sobotu 13. února kvůli koronavirové nákaze v Kudlovicích.

„Škoda, že covid zhatil milovníkům vína tradiční košt, při němž by mohli zažívat hřejivý vjem dobré nálady, rozlévající se jejich těly,“ konstatovala Renata Čechmánková, starostka Kudlovic a předsedkyně základní zahrádkářské organizace.

Spoléhá ale na to, že pandemie se do června zmírní a v tamní Hubáčkově ulici si dají vyznavači vína dostaveníčko na XVI. ročníku akce Kudlovický vinný žleb aneb Otevřené vinné sklepy.

Obdivovatelé vín si v plánované sezoně letošních koštů nepřijdou kvůli covidu na své v dalších obcích a městech Slovácka. Kupříkladu v Uherském Hradišti-Míkovicích.

„Loni se míkovický a kudlovický košt vína sešly o třetí únorové sobotě. Výstavu vín ale obvykle pořádáme až týden před fašankem. Pokud se opatření vlády hodně rozvolní, mohli bychom uspořádat košt vín v létě, nikoliv v našem kulturáku, ale pod širým nebem,“ svěřil se Jaroslav Snopek z pořádajícího Klubu přátel vína Míkovice.

Chmurné lednové dny zažívali Přátelé pálenky Nedakonice, kteří měli v plánu uspořádat za podpory obce 4. ročník koštu slováckých pálenek, letos první na Slovácku.

„Loni už 3. ledna hodnotili degustátoři dvoukolově 527 vzorků pálenek a likérů, krátce nato pak subkomise vybrala z finálových vzorků šampiona koštu. Ten si 18. ledna odnesl z koštu slivovic stolní mechanický model mobilní pálenice 1922, který vyrábí jedna z nedakonických společností,“ sdělil první muž Nedakonic a jeden z organizátorů koštu Jaromír Klečka.

Spolu s Jarmilou Soškovou, vedoucí pěveckého sboru Srnky, bědovali, že kvůli covidu museli Nedakoničtí letošní košt kořalek odpískat, stejně jako fašankovou obchůzku, ale i jednu z nejvýznamnějších společenských událostí, a to XXIV krojový ples.

O oblíbený 21. ročník koštu destilátů Slovácka, nesoucí název O putovní Staroměstskou flašu, přijde Spolek přátel slivovice (SPS) Staré Město. Ten loni před omezením nejrůznějších akcí kvůli koronaviru stihl uspořádat košt pálenek 7. března.

„Na něm, stejně jako na těch předcházejících byla jako první cena udělena Putovní Staroměstská flaša, ale i bílá slepecká hůl vystavovateli, který za svůj vzorek pálenky dostal od degustátorů nejméně bodů.

Po loňském rozvolnění opatření vlády kvůli šíření nákazy covidu se poslední košt slivovice na Slovácku uskutečnil 29. srpna v Jalubí. Jeho pořadatelé, tamní sportovní klub, byl toho dne zapsán do Knihy rekordů a kuriozit České republiky. 45. ročník jalubského koštu slivovice, byl totiž nejstarším v Česku, Evropě i na světě. Josef Vaněk, ředitel Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov předal předsedovi jalubského sportovního klubu Romanu Šilcovi osvědčení o zápisu do Knihy rekordů.