Ve společensko-kulturním centru Staré Město mohli návštěvníci zažít dění výstavy, ale také se v mysli třeba přenést do jejího nelehkého zajištění až po slavnostní vyvrcholení, kterým bylo předání cen – sošek sv. Urbana, patrona vinařů.

„Šest dnů před výstavou, jejímž garantem je traplický Josef Bičan, hodnotilo v Jezuitském sklepě 53 degustátorů 504 vzorků vína, z nichž 327 bylo bílých, 153 červených a 24 rosé od vinařů z 35 vesnic jižní a východní Moravy,“ uvedl Luděk Vávra z výstavního výboru staroměstského Klubu přátel vína.

Šampionem výstavy v kategorii bílých vín se stala Pálava, výběr z hroznů ročníku 2016, od boršického Pavla Tománka. Červeným vínům kraloval Alibernet z pozdního sběru ročníku 2018 od zlechovského Zdeňka Psotky. Cena za nejlepší kolekci vín putovala do Vinařství Nosreti v Zaječí.

Cenu starosty za rozvoj a podporu vinařství ve Starém Městě předal Josef Bazala traplickému vinaři a ostřílenému degustátorovi s mezinárodním certifikátem Josefu Bičanovi.

FÉROVÁ SNÍDANĚ. V Zahradě lišky Bystroušky snídali lidé v trávě spolu a férově.
Lidé mohli férově posnídat v Zahradě lišky Bystroušky

Nejen ocenění vinaři, ale všichni ostatní, za nimiž je vidět dobré víno, na jehož výrobě se podíleli, předložili svoje vzorky ve Starém Městě ke zdravé soutěživosti, která mezi vinaři panuje od nepaměti. Každý z nich asi snil o dobrém umístění.

„Když jsem své vzorky vína na výstavu dával, nevěřil jsem, že s nimi u degustátorů zaboduji, že jeden z nich, Pálava, bude poctěn titulem šampion a vzorek Sylvánské zelené bude patřit mezi nejlépe hodnocená vína v odrůdě,“ svěřil se Pavel Tománek (22), syn boršického šlechtitele révy vinné Aloise Tománka a majitele rodinného vinařství. Ten vedl Pavla od dětství k práci ve vinici.

„Když jsem se po gymnáziu rozhodoval, zda jít studovat chemii nebo vinařství, rozhodl jsem se pro něj. Teď mně čekají bakalářské zkoušky z oboru vinohradnictví a vinařství na Mendelově univerzitě v Brně,“ svěřil se Pavel Tománek.

Výstavu vína si nenechal ujít politik a diplomat Alexandr Vondra, signatář Charty 77, bývalý ministr zahraničí, místopředseda vlády, šéf resortu obrany, velvyslanec v USA i senátor.

„Pozval mě na ni můj bývalý náměstek na ministerstvu obrany, ale také kamarád Libor Karásek. Já na Slovácko jezdím už léta velice často, nikoliv lidi provokovat, ale s otevřeným srdcem a lidé mě tu tak také přijímají. Nikdy jsem se tu nesetkal s žádným incidentem. Lidé na Slovácku dobře poznají, jestli za nimi někdo přijede porvat nebo kamarádit,“ dodal s pousmáním Alexandr Vondra.