Podle starosty Starého Města Josefa Bazaly přijede v sobotu do Hradiště z mikroregionu Staroměstsko asi devět stovek krojovaných. „Do programu se zpěvem tradičně zapojí i starostové. A jakou že si zazpíváme píseň? Nechte se překvapit,“ neprozradil podrobnosti vyhlášený verbíř Bazala. Předvést obecenstvu několik cifer se prý ale letos nechystá. „K verbuňku na pódiu nastupuji už velmi výjimečně. Tak jednou za rok,“ podotkl.

Staroměstsko se bude prezentovat také vínem, slivovicí, klobáskami, nezbytnými báleši a nepostradatelnými svatebními vdolečky. Jejich produkci zajistí sušická firma Slovácký koláček. Pro lačné hosty slavností zajistí na deset tisíc kusů sladkého pečiva.

„Výroba takové várky trvá asi jedenáct hodin, musíme v práci udělat přesčas. Loni jsme koláčky rozdávali, a to byly hned pryč. Letos je budeme prodávat, tak uvidíme, zda na pultu vydrží déle,“ je zvědavá jednatelka sušické společnosti Radmila Hubálová.

Novinku pro návštěvníky folklorní megaakce připravil mikroregion Ostrožsko. Do slavnostního průvodu si přizval i krojované zástupce regionu Horňácko z Velké nad Veličkou, Suchova, Lipova a Louky. Do oslav se staronově zapojí také Veselí nad Moravou. „Na stanovištích v prostorách Reduty budete moci ochutnat například víno z Blatničky či Boršic u Blatnice nebo třeba horňácké koláče z Louky,“ láká manažerka mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková.

Slavnosti vína se v Uherském Hradišti konají podeváté. Organizátoři počítají s účastí více než pěti tisíc krojovaných a padesáti tisíc návštěvníků.