Zapojení těchto zvířat do průvodu v posledních několika letech organizátoři prakticky zrušili, aby tak co nejvíce snížili možná rizika.

V čele sobotního slavnostního průvodu, který tradičně vyjde z Vinohradské ulice v sobotu v devět hodin, bude letos větší počet koňů než v tomu bylo v předchozích letech. Rozhodně se ale v ulicích neobjeví koně v takovém množství jako tomu bylo například v roce 2010 a předchozích letech, kdy koňské povozy vozily celou řadu folklorních souborů. „V čele průvodu pojede pět krojovaných jezdců na koních. Samozřejmě že nic neponecháváme náhodě a uděláme vše pro to, aby nedošlo k žádným problémům. Koně povedou velmi zkušení jezdci, kteří se například v minulých letech účastnili kunovické jízdy králů," poznamenal kunovický folklorista a hlavní organizátor kunovické jízdy králů, Milan Stašek. Ten dodal, že koně i jejich jezdci mají dostatečné zkušenosti v jízdě v rušných, zaplněných ulicích. „Lidé, kteří na zvířatech pojedou vědí, jak se zachovat, pokud by zvíře začalo jevit známky nervozity. Stoprocentní jistotu, jak se koně zachovají, ale nemá člověk nikdy. Přece jen odhadnout chování koňů s předstihem nejde, stejně jako to není možné například u psů nebo jiných zvířat," přiznal Milan Stašek, který ale věří, že koně zapůjčené z buchlovického Ranče Nevada zvládnou cestu z Mařatic do centra města bez jakýchkoliv problémů.

Dvoudenní Slavnosti vína, na které může podle organizátorů zavítat až šedesát tisíc lidí, bude zabezpečovat „armáda" technických pracovníků. „Tak jak roste obliba těchto slavností, které k nám lákají návštěvníky nejen z České republiky, ale i zahraničí, nutně roste i počet technických pracovníků. Letos se o zabezpečení slavností bude starat celkem zhruba tři sta lidí," poznamenal ředitel pořádajícího Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach.

Techničtí pracovníci budou mít na starosti například vyprázdnění a výměnu odpadkových košů, provoz toalet a sociálních zařízení, úklid města a další úkoly. „Předpokládáme, že se koše ve městě obsazeném davy lidí, mohou zaplnit i během dvou minut. Věříme ale, že návštěvníci pochopí jak složité bude za této situace okamžité vyprázdnění nádob na odpadky a budou tolerantní. Mohou se ale spolehnout na to, že techničtí pracovníci budou stále v činnosti a na čištění města budou pracovat nepřetržitě po celou dobu slavností," ujistil ředitel Klubu kultury Antonín Mach.

V pohotovosti budou městští strážníci, i republikoví policisté. Během slavností budou v ulicích policisté z dopravního inspektorátu, i z obvodního oddělení. „Běžné hlídky ve dne i v noci budou posíleny. Do celé akce je zapojeno 34 policistů. V sobotu vypluje na řeku Moravu policejní loď, z důvodu bezpečnosti výletních lodí," informovala mluvčí hradišťské policie Milena Šabatová.

Na pořádek v ulicích města budou dohlížet také strážníci. „Ve městě a u kamerového systému se bude střídat celkem dvacet pět strážníků. Posílíme také hlídky v nočních hodinách," plánuje velitel městské policie Vlastimil Pauřík.

Řidiči musí v době slavností počítat s krátkodobými uzávěrkami. V sobotu bude kvůli průvodu v době od 9 do 12 hodin uzavřena trasa na ulicích Sokolovská, Všehrdova, Palackého náměstí a Hradební ulice. V sobotu i neděli bude uzavřena ulice Poštovní, Masarykovo náměstí a Nádražní ulice. Tato trasa bude řidičům k dispozici v neděli zhruba od 18 hodin. O víkendu bude od 6 hodin pro řidiče uzavřena také ulice Vinohradská, kde se plný provoz obnoví v neděli ve 20 hodin. „Řidičům doporučujeme odstavit svá auta zejména na velkokapacitních parkovištích ČD Jih, ČD Sever, ve Velehradské ulici a na nově otevřeném parkovišti Na Stavidle. K dispozici jsou také parkoviště na ulici Stojanova a před nádražím Českých drah," uvedl mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.