„Slavnosti se co do návštěvnosti a počasí velmi vydařily. Sám jsem na nich strávil téměř celou sobotu a nemůžu než chválit jak vystoupení jednotlivých souborů, tak pořadatelskou činnost od zajištění bezpečnosti a hladkého konání slavností, po úklid veřejných prostor. Pořád bylo vidět, že někdo sbírá odpadky nebo vynáší koše," neskrýval spokojenost Tomáš Lyko z Popovic.

Jeho slova potvrdili také představitelé uherskohradišťské radnice, kteří neměli k práci HRATESu větších připomínek. „Sem tam byly na chvíli přeplněné některé z menších košů, nicméně jinak jsme celkově s prací úklidové služby nadmíru spokojeni. Sami jsme čistotu veřejného prostranství pozorovali při konání slavností vína a také po jejich skončení nám někteří návštěvníci děkovali za dobře zvládnutou organizaci při sběru a vyvážení odpadu," sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Na devadesát obcí a měst ze Slovácka společně s šestadvaceti otevřenými památkami se tak podílely na návštěvnosti Uherského Hradiště, která v hrubém odhadu čítala kolem padesáti až šedesáti tisíc lidí za celý víkend. „Tyto dny jsou pro lidi našeho města a regionu výjimečné. Podávají totiž jednoznačný obraz o tom, co na Slovácku znamená ctít své kořeny. Chci zdůraznit, že bez přičinění starostů a obyvatel okolních obcí a měst by taková lidová slavnost vůbec nebyla. Všem, kdo se na slavnostech podílejí, moc děkuj. Mé díky patří ale také těm, kdo zpřístupňují historické památky, důležitou součást celého víkendu," neskrýval své nadšení ze slavností starosta Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

O víkendu pak dohlížela na oslavy zhruba čtyřicítka policistů. „Nakonec jsme nezaznamenali vážnější incidenty, které by jakkoliv narušily konání slavností," řekla mluvčí uherskohradišťských policistů Milena Šabatová.

Slunné počasí navíc nahrávalo i prodejcům oblíbeného burčáku. „Ve stáncích rozmístěných po celém městě máme zhruba pět tisíc litrů burčáku, jenž vzhledem k zájmu a vydařenému počasí určitě vyprodáme, přestože by mohlo být na pití alkoholu o trochu chladněji. Podle počtu zákazníků bych odhadoval tento ročník na stejně úspěšný jako loni," prozradil v sobotu vedoucí provozu Vinařství Vaďura Milan Měšťánek.