„Opět jsme navázali na tradici nefalšované obecní zabijačky, která po osm let slavila v dědině velký úspěch,“ řekl místostarosta Salaše Jiří Janováč.

Podnikatelé z vesnice, kteří v ní v průběhu roku sponzorují celou řadu kulturně-společenských akcí, zakoupili dva pašíky a jednoho daroval zemědělský podnik Agro Zlechov. „Řada našich obyvatel, dnes už seniorů, totiž léta pracovala ve zmíněném podniku, který se stal nástupnickou organizací někdejšího zemědělského družstva,“ poznamenal Janováč.

O veselý pohřeb pašíků se postaral moderský řezník Vlastimil Rozsypálek, pod jehož rukama se ze sádelnatých kuliček zrodila celá řada zabijačkových specialit.

„Blíží se mně kulatá sedmdesátka, takže jsem letos do řeznického řemesla zaučoval devětatřicetiletého Salašana Stanislava Daňka mladšího. Já se zabijačkami začínal také v devětatřiceti letech. Abych pravdu řekl, učeň se uměl k zabijačce postavit,“ pokyvoval hlavou Rozsypálek.

Ze tří vepříků připravili se svým učněm polévku prdelačku, jitrnice, jelítka, tlačenku a další dobroty. „To vše bylo v neděli v poledne pro naše seniory připraveno. Zdaleka všechno maso ze zabijačky se v neděli nespořádalo. Na uzených vepřových specialitách si za čtrnáct dnů pochutnají ještě návštěvníci obecního plesu,“ prozradil první muž obce Zdeněk Píštěk.

„Obecní zabijačky mají na Salaši společenský rozměr. Je to i díky tomu, že radnice na ně každoročně zve lidi, kteří jsou po celoživotní práci na zaslouženém odpočinku. Na seniory nezapomíná ani v průběhu roku,“ nechal se slyšet třiasedmdesátiletý Stanislav Daněk.

„Vloni uspořádal obecní úřad pro seniory zájezd na Muchovu Slovanskou epopej do Moravského Krumlova, do Jaroměřic nad Rokytnou a do včelařského muzea v Rosicích, kde jsme si vyslechli zajímavou přednášku o včelách a jejich produktech,“ pochvaloval si Daněk.