Odnese si nedakonický Pavel Dvouletý (45), už potřetí velký zvon, Zlatou salašskou trnečku a diplom za vítězství? Vyrovná se tak salašskému Josefu Niesnerovi, jehož slivovice si na koštech v dědině na úpatí Chřibů vydobyly tři prvenství? Kromě toho byly jeho destiláty dvakrát poctěny Stříbrnou salašskou trnečkou a stejným počtem bronzových.

„Pavlovi se to letos nepodařilo. Zato starosta naší obce Jaromír Klečka ukořistil za svoji duranciovici ročníku 2018 Bronzovou salašskou trnečku a sedmi vystavovatelům z naší vesnice se v kategorii slivovic podařilo vtěsnat do první desítky,“ řekla s nadšením Gabriela Bouřová, ostřílená degustátorka pálenek z Nedakonic.

Letos přisoudili porotci titul šampiona koštu ve finálovém kole, do nějž ze základního, následně pak z nominačního kola postoupilo deset vzorků z celkového počtu 195, duranciovici z roku 2016 od boršického Vladimíra Nováka. Ten měl možnost zvednout nad hlavu a zazvonit si na velký hliníkový zvon, který je dílem majitele Alucastu Tupesy Jarmila Cilečka a velehradského sochaře Otmara Olivy.

„Ocenění mé pálenky je pro mě velká čest. Vždyť slivovici mě naučil před čtyřmi roky dělat tchán a já jsem si o rok později za trnkovici ročníku 2016 přivezl z Tučap třetí cenu,“ svěřil se majitel Zlaté salašské trnečky Vladimír Novák.

Jen o fous za ním skončil na druhém místě Vlastimil Obdržálek a třetí Jaromír Klečka, oba z Nedakonic. Vítězný vzorek meruňkovic byl od Romana Zapletala, jablkovic od Páje Sukovitého ze Starého Města, hruškovic od Václava Kováříka z Modré, ostatních destilátů od Pavla Matouška z Mařatic a likérů od Romana Martínka z Popovic.

„Jak ten čas letí. V polovině 80. let minulého století uspořádali salaští zahrádkáři první košt slivovice. Způsob hodnocení a bodování jsme se byli učit u zahrádkářů v Jalubí, jejichž košty byly v té době již známé. Při 1. ročníku se nám podařilo shromáždit 22 vzorků slivovice výhradně od salašských občanů,“ ohlédl se zpět jeden ze strůjců salašských koštů Jiří Janováč (71).

Když zahrádkáři svoji činnost ukončili, pořádání koštů se ujala tehdejší organizace Svazarmu, po jeho celorepublikovém zrušení přešlo pořadatelství na obecní úřad. „Ale stále to bylo se stejnými organizátory. Obec pak předala pořadatelství nově vzniklému Klubu přátel Salaše, jehož členové udržují tradici koštů dodnes, za což jim patří velký dík,“ dodal Jiří Janováč.